lt en

Alternatyvūs vertinimo rodikliai

Alternatyvūs rodikliai įvardijami kaip kiekybiniai duomenys, kurie parodo, kiek kartų žmonės peržiūri, išsaugo, diskutuoja ar rekomenduoja tam tikrus mokslinių tyrimų rezultatus elektroninėje erdvėje. Šie rodikliai pasiūlyti kaip alternatyva žurnalo cituojamumo rodikliui (angl. Impact Factor) ir individualiam mokslininko vertinimo metodui – H indeksui. Alternatyvūs rodikliai taikomi vertinant ne tik mokslinius straipsnius, bet ir žurnalus, knygas, duomenų rinkinius, prezentacijas, vaizdo medžiagą, asmenines interneto svetaines ir kt.

Pagal alternatyvių rodiklių tiekėjo Plum Analytics metodologiją alternatyvūs rodikliai skirstomi į 5 kategorijas:

Peržiūrėta Duomenys apie HTML ir video įrašų peržiūras, PDF atsisiuntimus.
Išsaugota Duomenys apie išsaugojimą Mendeley, Delicious bendruomenių adresynų naudojime (angl. Social Bookmarking), mėgstamų nuorodų žymėjimą (angl. Favorites), paspaudimus tampant sekėjais (angl. Followers), žiūrėtojais (angl. Watchers), skaitytojais (angl. Readers) ir kt.
Paminėta Duomenys apie įrašus, komentarus iš mokslinių žurnalų platformų, socialinių tinklų (Twitter, Youtube), tinklaraščių, „vikių“ (Wikipedia) ir kt.

Pažymėta (socialiniai tinklai)

Duomenys apie žymėjimus, dalijimąsi, paspaudimus iš įvairių socialinių tinklų (Facebook – likes, shares; Twitter – tweets, Google Plus – +1, Reddit – scores ir kt.)
Cituota Duomenys apie citavimus, gaunamus iš įvairių citavimo duomenis teikiančių šaltinių (Scopus, PubMed Central, CrossRef ir kt.)

Alternatyvių rodiklių galima rasti įvairių leidėjų kuriamose mokslinėse duomenų bazėse (pvz., Taylor & Francis, SpringerOpen, SpringerNature, BioMed Central, Public Library of Science ir kt.). Taip pat mokslininkams sukurtose platformose (pvz., ResearchGate, Academia.edu, Figshare, Kudos), kurios leidžia įkelti mokslinių tyrimų rezultatus bei stebėti alternatyvių rodiklių statistiką.

Alternatyvių rodiklių privalumai

Alternatyvių rodiklių trūkumai

  • Greitesnė sklaida
  • Didesnis matomumas
  • Socialinis aktyvumas
  • Mokslinės veiklos sklaidos įvairovė
  • Nepriklauso nuo mokslo krypties
  • Neturi apibrėžtų standartų
  • Manipuliavimo, klastojimo galimybė
  • Ne visi duomenys ir paminėjimai yra lygiaverčiai
  • Gramatinės klaidos citavimo duomenyse lemia netikslios informacijos sklaidą

Turite klausimų? Klauskite.