Ką įkelti į eLABa: printą, postprintą ar preprintą?

2017-07-14

Tyrėjai, registruodami publikacijas, turi įkelti į eLABa viso teksto failus – printus arba postprintus. Šiuos failus galima pateikti viešai, jei nepažeidžiamos autorių ir kitų turtinių teisių turėtojų teisės.

Saviarchyvavimą, kitaip dar vadinamą žaliąjį atvirosios prieigos kelią, palaiko 80 proc. leidėjų. Autoriams suteikiama teisė įkelti publikuotus straipsnius į talpyklas ir pateikti juos viešai, nors publikacija žurnale per atvirąją prieigą nėra pasiekiama. Vilniaus universiteto biblioteka parengė informaciją, ką reikėtų daryti ir žinoti, jei planuojama eLABa saviarchyvuoti viso teksto straipsnį: postprintą arba printą, pavyzdžiui, publikuotą žurnale „The Lancet“.

Taip pat parengtas informacinis vaizdo įrašas „Ką įkelti į eLABa: printą, postprintą, preprintą? („The Lancet“ atvejis)“. Vertėtų atkreipti dėmesį, kad SHERPA/RoMEO teikia konsultacinio pobūdžio informaciją apie leidėjų nuostatas dėl saviarchyvavimo. Šią informaciją reikėtų tikrinti prieš įkeliant viso teksto straipsnius į eLABa:

• oficialiame leidinio interneto portale;
  • susisiekiant su leidėju;
  • patartina remtis sudaryta leidybos sutartimi.

Naujieną parengė VU bibliotekos Mokslinės informacijos duomenų skyrius