Paroda

2011-04-05

Paroda veikia VU bibliotekos III a. koridoriuje (prie Filosofijos skaityklos) iki gegužės 11 d.

Trakų Vokė nuo Vilniaus centro yra nutolusi 12 km. Ji išsiskiria savo jaukumu, aplinka: šalia – Vokės upės slėnis, skendintis užburiančioje ramybėje, ir Trakų Vokės dvaro sodybos ansamblis – viskas, ko reikia vaizduotei pažadinti ir imtis teptuko ar plunksnos...

Nepaprasto grožio kraštovaizdis XIX a. viduryje suviliojo grafą J. Tiškevičių nusipirkti čia iš Trakų maršalkos Liudviko Dombrovskio rūmus, kurie nuo to laiko priklausė grafų Tiškevičių šeimai, o dabar yra vieni raiškiausių ir vertingiausių istorizmo laikotarpio europinės dimensijos dvaro ansamblių Lietuvoje.

Plenerai „Menas paveldui” – tai menininkų kūrybinė stovykla, kurioje visą savaitę menininkai intensyviai tapo, lieja akvarele, piešia, įgyja naujų žinių, savomis dalijasi su bendraminčiais ar tiesiog bendrauja juos jungiančia meno kalba. Kūrybinės stovyklos branduolį sudaro menininkai, 2004 m. po pirmojo plenero Trakų Vokėje susibūrę į menininkų klubą „Paveldas plius” ir aktyviai dalyvaujantys meninėje veikloje.

Kiekvieną vasarą nepakartojamo žavesio Trakų Vokės dvaro sodyba suvilioja menininkus trumpam įsikurti neobarokinėje dvaro karietinėje, tapusioje savotiška jų Meka, ir pradėti intensyvią vaizdų, spalvų ir formų paiešką, paiešką savęs, savo ir mūsų praeities.

Kodėl būtent čia? Nuolatinis plenerų dalyvis Romas Žmuidzinavičius kartais pašmaikštauja, jog ši gražioje vietoje įsikūrusi vietovė galėtų tapti Monmartru, kur susirinktų dailininkai ne tik iš Lietuvos, bet ir viso pasaulio. Nuostabiu kraštovaizdžiu, istoriniu grafų Tiškevičių dvaru ir garsaus prancūzų architekto Eduardo Fransua Andrė suformuotu parku garsėjanti dvaro sodyba nepelnytai nyksta. Menininkai savo kūriniuose siekia užfiksuoti grafų dvaro sodybos ansamblio nūdieną, įamžinti istoriją, ieško būdų susieti paveldą su šiuolaikinės dailės tapsmu.

Kiekvieną vasarą vykstančiose pleneruose dalyvauja menininkai iš Lietuvos, Lenkijos, Vengrijos ir kitų Europos Sąjungos šalių, Ukrainos. Parodoje „Trakų Vokės dvaro sodybos sapnai” eksponuojama nedidelė dalelė per septynerius metus pleneruose „Menas paveldui” sukurtų darbų.

Naujieną pateikė S. Misiūnienė (VUB) ir K. Vaikšnoraitė (Trakų Vokės bendruomenės kultūros centras)