Paroda „Skelbiu Jus vyru ir žmona: vestuvių tradicijos Vilniaus universiteto bibliotekos dokumentuose“

2018-06-20 iki 2018-07-31

Paroda veikia VU bibliotekos Direkcijos koridoriuje (III a., Universiteto g. 3) iki liepos 31 d.

Vasara – vestuvių metas! Dažnas lietuvis santuokos ceremonijai pasirenka būtent vasaros metą, tokį trumpą ir neprognozuojamą mūsų kraštuose. Vasaros sezonu kiekvieną penktadienį Vilniaus universiteto Šv. Jonų bažnyčioje Dievo akivaizdoje prisiekiama amžina meile, laiminamos naujai susikūrusios šeimos, o Didįjį kiemą užplūsta jaunieji ir juos sveikinantys svečiai.

Bet ar taip buvo visada? Kada tuokdavosi mūsų protėviai? Kokie papročiai susiformavo ir atkeliavo į dabartines lietuviškas vestuves iš senų senovės, o kurie pasiskolinti iš kitų šalių? Kaip tuokėsi žmonės anksčiau ir kokias ceremonijas rengia dabar? Į šiuos ir daugelį kitų klausimų rimtai ar žaismingai pabandysime atsakyti parodoje „Skelbiu Jus vyru ir žmona: vestuvių tradicijos Vilniaus universiteto bibliotekos dokumentuose“.

Lankytojai turės galimybę susipažinti su ikonografine ir dokumentine medžiaga, saugoma VU bibliotekos Rankraščių skyriaus fonduose. Parodos pradžioje matomos XIX a. pab.–XX a. pab. fotografijos, kuriose atsispindi jaunųjų apranga ir įvairūs vestuvių papročiai, XIX ir XX amžių sandūroje siųsti kvietimai į vestuves. Be to, parodoje galima išvysti ir XVII–XVIII a. vedybų sutartis ar pamatyti, kur XIX a. merginos saugodavo savo kraitį. Pabaigoje pristatomi bažnytiniai santuokos dokumentai: nurodymai ir taisyklės kunigams, kaip teikti santuokos sakramentą, bei santuokų liudijimai.

Pagal spaudą parengė Valentina-Čelkienė, VU bibliotekos Rankraščių skyriaus vyresnioji bibliotekininkė

Naujieną pateikė S. Misiūnienė