Virgilijaus Jankausko fotografijos paroda „Vydūnas. Gyvenimas, mirtis ir kas toliau…“

2018-09-12 iki 2018-10-13

Vilniaus universiteto biblioteka maloniai kviečia į Virgilijaus Jankausko fotografijos parodos Vydūnas. Gyvenimas, mirtis ir kas toliau…“ atidarymą rugsėjo 14 d. 15 val. Vilniaus universiteto bibliotekos Galerijoje.

Paroda veikia VU bibliotekos Galerijoje (III a., Universiteto g. 3) iki spalio 13 d.

2018 metais Lietuva mini garsaus literatūros klasiko, filosofo Vilhelmo Storosto-Vydūno 150-ąjį gimimo jubiliejų.

Vydūno – vieno ryškiausių mūsų kultūros asmenybių reikšmingumas jau yra akivaizdus. Vydūnas visą savo gyvenimą paskyrė tautos išlikimo, tautos žadinimo darbams. Tačiau jo gyvenimas nėra toks žinomas, kokio nusipelnė šis įžymus tautos žmogus.

Mąstytojo filosofijoje į pirmą vietą iškyla kilnios intencijos žadinti žmogaus ir tautos žmoniškumą, raginti to, kas leidžia pasijusti esanti viena brolija, neatidėliojant spręsti socialinius savo epochos uždavinius. Tasai sprendimas turįs būti toks, kad laimingai gyventų žmonės. Tokius uždavinius Vydūnas kėlė lietuvių tautai, tvirtinusiai savo nepriklausomybę. Tie uždaviniai ir mąstytojo siūlyti jų sprendimo būdai šiandieninei Lietuvai yra ne mažiau, o gal ir daugiau svarbūs kaip anuometinei.

Parodos Vydūnas. Gyvenimas, mirtis ir kas toliau…sumanytojas fotomeninkas Virgilijus Jankauskas – vizualusis savo krašto menininkas, ieškantis šiandienos ir praėjusio gyvenimo santykio. Savo parodoje vizualia kalba per savo prizmę perteikia savo požiūrį į Vydūną, jo gyvenimą.

Parodoje autorius jungia istoriją su dabartimi.

Nufotografuotos vietos, kurios tiesiogiai susijusios su Vydūno gyvenimu: Jonaičiai, Naujakiemis, Pilkalnio preparandija, Ragainės mokytojų seminarija, Kintų pradinė mokykla, Kintų bažnyčia, Tilžės berniukų gimnazija, Tilžėje Vydūno gyvenamieji namai, Tilžės kalėjimas.

Daugumas šių vietovių yra Mažojoje Lietuvoje. Deja, ne visur išlikę namai, nebelikę kaimų. Todėl atkuriant autentiškumą, panaudotos istorinės nuotraukos iš muziejų archyvų.

Autoriaus tikslas – priartinti Vydūno gyvenimą, jo filosofiją, žinojimą apie įstabią asmenybę prie žmonių, ypač jaunimo. Tai aktualu šiandien, kad Lietuvos žmonės nepaliktų gimtų vietų, jeigu priimdami sprendimą emigruoti vadovautųsi mūsų šviesuolio Vydūno idėjomis.

2017 metai, Klaipėda

Naujieną pateikė S. Misiūnienė