lt en

VU biblioteka pristato parodą, skirtą Lietuvos 100-mečiui

2017-12-28

2018 m. vasario 16 d. Lietuvoje  minima reikšminga šaliai data – Lietuvos valstybės atkūrimo 100 metų jubiliejus. Siekdama paminėti šią sukaktį VU biblioteka P. Smuglevičiaus salėje visuomenei pristato parodą „Už visą auksą brangesnė laisvė!“, kurioje pateikiami dokumentai, susiję su Lietuvos valstybe.

Nuo Lietuvos vardo pirmojo paminėjimo 1009 m. Lietuva pergyveno įvairiausius savo pakilimo ir smukimo etapus. Parodoje, skirtoje šiam gražiam valstybės atkūrimo jubiliejui paminėti, remiantis svetimšalių autorių aprašymais ir pastebėjimais pristatoma Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė, jos žmonės, gamta, miestai, papročiai. Tai tarsi žvilgsnis į tai, kokie buvome, ką turėjome ir ko netekome.

Lankytojai turės unikalią galimybę išvysti ne tik 1918 m. vasario 16 d. Nepriklausomybės Akto signataro, diplomato, istoriko Petro Klimo, bet ir kitų to meto žinomų žmonių: Stasio Raštikio, Mykolo Biržiškos nepublikuotus dienoraščius bei Prezidento Antano Smetonos laiškus. Juose užfiksuoti tiesioginių įvykių liudininkų prisiminimai, pastebėjimai ir apmąstymai apie Vasario 16-ąją. Tarp eksponuojamų dokumentų matysime ir Lietuvos Tarybos narių, vasario 16 d. Nepriklausomybės Akto signatarų bendrą nuotrauką.

Parodoje taip pat bus galima pamatyti senuosius spausdintus XV–XVIII a. dokumentus apie Lietuvą, garsiąją 1791 m. gegužės 3 d. Abiejų Tautų Respublikos Konstituciją, kuri yra pirmoji Europoje ir antroji pasaulyje po Jungtinių Amerikos Valstijų konstitucijos, taip pat Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės pagrindinį teisės šaltinį – Trečiąjį Lietuvos Statutą.

Nepamiršti ir lietuvių raštijos paminklai: seniausias rankraštinis tekstas lietuvių kalba, vadinamieji „Poteriai“, M. Mažvydo 1547 m. išleistas „Katekizmas“, į lietuvių kalbą Mikalojaus Daukšos išverstas J. Vujeko pamokslų rinkinys „Postilė“ su žymaus žemaičių kultūros sąjūdžio veikėjo Simono Stanevičiaus įrašu.

Netrūks parodoje ir senojo Vilniaus miesto vaizdų. Matysime vokiečių humanisto Hartmano Šėdelio kompiliacinėje pasaulio žmonijos istorijoje „Liber Chronicarum“ (1493) esantį pirmąjį tariamą Vilniaus miesto vaizdą, seniausią žinomą spausdintą šio miesto vaizdą iš vokiškos Georgo Brauno atlaso laidos (1582), bei kitą įdomią retai rodomą kartografinę medžiagą.

Paroda veiks VU bibliotekos P. Smuglevičiaus salėje (Universiteto g. 3) nuo š. m. gruodžio 18 d. iki spalio pabaigos.