Sidebar

Paskutiniu metu tyrėjai negali atsiginti nuo el. paštu nuolat siunčiamų pasiūlymų dalyvauti mokslinėse konferencijose. Dalyvavimas mokslinėje konferencijoje – vienas iš būdų tyrėjui siekti matomumo ir pripažinimo akademinėje visuomenėje, todėl nenuostabu, kad mokslininkai suinteresuoti jose dalyvauti. Tačiau tyrėjai turi būti budrūs – dauguma tokių kvietimų yra grobuoniškų konferencijų organizatorių masalas.

Kas yra grobuoniškos konferencijos?

Dažniausiai įvardijamos kaip mažos, pelno siekiančios organizacijos, kurios skelbiasi organizuojančios mokslines konferencijas, taip reikalingas tyrėjų mokslinės kvalifikacijos kėlimui ir mokslinės veiklos sklaidai, tačiau neturinčios teisės veikti. Nevykdoma jokia konferencijose skaitomų pranešimų redakcinė kontrolė, o konferencijos solidumui sustiprinti reklamose pranešėjais įvardijami įvairių sričių mokslininkai, gerai žinomi akademinėje visuomenėje, kurie dažnai net nežino, kad yra įtraukti į pranešėjų sąrašus.

Pagrindinis grobuoniškų konferencijų tikslas – užsidirbti pinigų iš konferencijos dalyvio mokesčio ir pajamų, susijusių su grobuoniška atvirosios prieigos leidyba.

Naujausi duomenys rodo, kad grobuoniškos konferencijos savo skaičiumi viršija teisėtas mokslines konferencijas. Priešingai nei mano daugelis tyrėjų, ne visos grobuoniškos konferencijos yra mažos ir prastai organizuojamos. Kad būtų užtikrintas pelnas, dažnai sukuriama įtikinama organizacija, po kurios pavadinimu slepiasi grobuoniškų konferencijų organizatoriai.

Kaip identifikuoti grobuoniškas konferencijas?

Pirmiausia reikėtų patikrinti, ar dominanti konferencija nėra įtraukta į jau žinomų grobuoniškų konferencijų sąrašą; kita vertus, jei ieškomo pavadinimo nėra sąrašuose, tai dar nereiškia, kad konferencija negrobuoniška. Atkreipkite dėmesį:

  • Ar konferencijos organizatoriai yra iš profesinių draugijų, gerai žinomų, ilgametę patirtį turinčių institucijų? Būkite atsargūs su pernelyg abstrakčiu pavadinimu prisistatančiomis organizacijomis, taip pat venkite konferencijų, kuriose nagrinėjamos visų mokslo krypčių aktualijos.
  • Ar yra galimybė kreiptis į konferenciją organizuojančius asmenis? Dauguma teisėtų konferencijų organizatorių nenaudoja nemokamų el. pašto abonementų, o pateikia konkrečių asmenų pareigas ir kontaktus su nuotraukomis.
  • Kiek laiko užtrunka pranešimo priėmimo procesas? Dažniausiai grobuoniškos konferencijos pasižymi skubiu pranešimo priėmimu.
  • Ar tyrėjams konferencijos metu siūlomi apdovanojimai? Venkite konferencijų, kuriose siūlomi įvairūs prizai ir apdovanojimai.
  • Ar konferencijos organizatoriai pasižada publikuoti konferencinių pranešimų medžiagą? Dažnai teisėtos mokslinės konferencijos negarantuoja tokios galimybės.
  • Ar redakcinį komitetą sudaro atstovai iš įvairių valstybių? Ar apie juos pateikta akademinė informacija? Ar šie atstovai išvardinti organizuojamos konferencijos tinklalapyje?

Iniciatyvos prieš grobuoniškas konferencijas

Grobuoniškų konferencijų skaičius auga greitu tempu, todėl atsiranda tarptautinės iniciatyvos, kuriomis stengiamasi užkirsti kelią grobuoniškų konferencijų plitimui. Viena iš jų yra Think. Check. Attend, kurios tikslas – padėti tyrėjams ir mokslininkams identifikuoti patikimas mokslines konferencijas.

Think. Check. Attend pateikia paprastą trijų žingsnių taisyklę, kurią palydi vertintojų sudarytas klausimynas. Jei į daugumą klausimų atsakymas yra teigiamas, tikėtina, kad pasirinkta konferencija yra patikima ir tinkama dalyvauti. Šią iniciatyvą remia ir palaiko gerai žinomos organizacijos, susijusios su leidybine veikla.

Kitos iniciatyvos – įprasti galimai grobuoniškų konferencijų sąrašai. Vienas žinomiausių – JAV bibliotekininko Jeffrey Beall sudarytas galimai grobuoniškų konferencijų sąrašas.

Įtaka akademinei visuomenei

Grobuoniškos konferencijos švaisto brangų tyrėjų bei mokslininkų laiką ir pinigus. Neskaitant melo, didžiausios grobuoniškų konferencijų problemos yra tai, kad nėra mokslinių pranešimų recenzavimo ir kokybės kontrolės. Akademinei bendruomenei užsipildant fiktyviais moksliniais tyrimais tikrus mokslinius tyrimus bus vis sunkiau atskirti nuo netikrų.

Daugiau informacijos apie grobuoniškas konferencijas rasite čia.

Papildomą informaciją apie grobuoniškas konferencijas rasite čia.

Informaciją pateikė VU bibliotekos Mokslinės informacijos duomenų skyrius