Sidebar

Mokslinių tyrimų duomenų talpykla (kartais vartojamos alternatyvios sąvokos: mokslinių tyrimų duomenų archyvas, mokslinių tyrimų duomenų saugykla) – tai elektroninė biblioteka, skirta mokslinių tyrimų duomenų rinkiniams saugoti, tvarkyti ir publikuoti. Pagal tematiką talpyklos skirstomos į specializuotas ir tarpdisciplinines.

Specializuotos talpyklos priima tik vienos ar kelių giminingų mokslinių tyrimų sričių, kartais tik vieno konkretaus tipo duomenis, o tarpdisciplininės talpyklos – atviros visų sričių duomenims.

Pagal priklausomybę talpyklos būna nacionalinės, institucinės ir nepriklausomos. Nacionalinės talpyklos yra orientuotos į vienos konkrečios šalies auditoriją. Institucinės talpyklos skirtos konkrečios akademinės institucijos narių poreikiams tenkinti, jas dažniausiai administruoja vienas iš tos institucijos bibliotekos padalinių. Pasitaiko ir tokių talpyklų, kurios neatstovauja nei konkrečiai šaliai, nei institucijai. Tokios talpyklos būna valdomos nevyriausybinių organizacijų, tarpinstitucinių konsorciumų ar verslo įmonių.

Talpyklų pavyzdžių galima rasti čia.

 Kur rasti ir kaip išsirinkti tinkamą talpyklą?

Kartais mokslo projektą finansuojanti organizacija ar akademinis leidėjas turi nuostatas, numatančias konkrečią talpyklą ar talpyklų sąrašą, kuriems teikia pirmenybę, todėl prieš publikuojant duomenis vertėtų pasitikrinti finansuotojo ar leidėjo reikalavimus.

Jeigu reikalavimų iš finansuojančios institucijos ar leidėjo pusės nėra, Vilniaus universiteto duomenų valdymo gairės rekomenduoja mokslinių tyrimų duomenis atverti Nacionaliniame atviros prieigos mokslinių tyrimų duomenų archyve (MIDAS).

Ieškantiems išskirtinai jų mokslo šakai skirtos talpyklos, ją rasti padėti gali re3data mokslinių tyrimų duomenų talpyklų katalogas.

Patikima mokslinių tyrimų duomenų talpykla turėtų atitikti šiuos kriterijus:

  • turėti aiškiai nurodytus kontaktinius duomenis, kuriais būtų galima kreiptis kai reikalinga informacija ar techninė pagalba;
  • galėti bent 5-10 metų užtikrinti veiklos tęstinumą;
  • suteikti galimybę kartu su duomenų rinkiniu pateikti išsamius metaduomenis;
  • leisti autoriui nurodyti duomenų naudojimo sąlygas arba turėti aiškiai išdėstytą standartinę publikuojamo turinio licencijavimo politiką;
  • suteikti galimybę duomenų rinkiniui suteikti nekintantį identifikatorių (pvz. DOI).

Rekomenduojama rinktis sertifikuotas duomenų talpyklas. Pasaulyje pripažįstami trys duomenų talpyklų sertifikatai: CoreTrustSeal (CTS), Nestor Seal ir ISO 16363.


Reikalinga konsultacija?

Į Jūsų klausimus mielai atsakys Mokslinės informacijos ir duomenų skyriaus duomenų vadybininkė dr. Gintė Medzvieckaitė.

Mokslinės komunikacijos ir informacijos centras
Saulėtekio al. 5 (B korpusas, IV aukštas, 403 kabinetas)
Tel.: (85) 219 5062
El. paštas: 
Susisiekite: MS Teams

Mokslinės informacijos ir duomenų skyrius taip pat reguliariai organizuoja mokymus su mokslinių tyrimų duomenų valdymu susijusiomis temomis.

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos Sutinku