Europos atvirojo mokslo debesis (angl. European Open science Cloud (EOSC)) yra 2015 metais pradėta kurti Europos Sąjungos skaitmeninių mokslinių tyrimų infrastruktūrų federacija. Kiekviena infrastruktūra į federaciją jungiasi laisva valia ir net po prisijungimo gali savo veiklą organizuoti savarankiškai, su sąlyga kad ji atitinka EOSC keliamus reikalavimus ir laikosi narystės taisyklių. EOSC dalyvauja platus paslaugų tiekėjų spektras – nuo didelio masto Europos Sąjungos projektų bei tarptautinių konsorciumų, iki pavienių nekomercinių ar komercinių projektų.
Vienas iš pagrindinių EOSC tikslų yra apjungti Europos Sąjungos valstybėse jau egzistuojančias skaitmenines mokslinių tyrimų infrastruktūras ir taip suteikti mokslininkų ir tyrėjų bendruomenei skaitmeninius įrankius, įgalinančius tinkamą mokslinių tyrimų duomenų valdymą ir FAIR principų įgyvendinimą.
Mokslininkų ir tyrėjų patogumui, sukurtas EOSC Resource Hub – katalogas, kuriame galima rasti informacijos apie ir gauti prieigą prie EOSC dalyvaujančių infrastruktūrų siūlomų paslaugų bei atlikti duomenų ar publikacijų paiešką.
EOSC valdomas remiantis trišaliu valdymo modeliu: Europos Sąjungos interesams atstovauja Europos Komisija, EOSC paslaugas teikiančioms arba jomis besinaudojančioms organizacijoms atstovauja EOSC asociacija, o atskirų Europos valstybių interesams atstovauja EOSC valdymo taryba (angl. Steering Board), sudaryta iš 1-2 kiekvienos valstybės atsiųstų ekspertų.
Europos atvirojo mokslo debesies vystymas įgyvendinamas bendradarbiaujant skirtingiems projektams, kurių kiekvienas dirba su vis kitu EOSC aspektu. Iš viso nuo 2015 m. buvo finansuota net kelios dešimtys tokių projektų. Tikimasi, kad iki 2027 metų EOSC taps pilnai veikiantis ir plačiai naudojamas.
Reikalinga konsultacija?
Į Jūsų klausimus mielai atsakys Mokslinės informacijos ir duomenų skyriaus duomenų vadybininkė dr. Gintė Medzvieckaitė.
Mokslinės komunikacijos ir informacijos centras
Saulėtekio al. 5 (B korpusas, IV aukštas, 403 kabinetas)
Tel.: (85) 219 5062
El. paštas:
Susisiekite: MS Teams
Mokslinės informacijos ir duomenų skyrius taip pat reguliariai organizuoja mokymus su mokslinių tyrimų duomenų valdymu susijusiomis temomis.