Sidebar

Atvirieji duomenys (angl. open data) – Duomenys, kuriuos galima laisvai naudoti ir platinti su sąlyga, kad bus nurodomas duomenų šaltinis (jei tokia sąlyga taikoma).

Atvirojo turinio licencija – Autorių turtinių teisių subjektų ir visuomenės susitarimas, apibrėžiantis sąlygas, kurių laikantis autorių turtinių teisių subjektai suteikia galimybę kitiems asmenims naudotis kūriniais.

Atvirosios prieigos talpykla (angl. open access repository) – Techninė infrastruktūra, kurioje saugomos ir atveriamos mokslo publikacijos ir (ar) su jomis susiję ar atskirai pateikti mokslinių tyrimų duomenys, kartu pateikiant metaduomenis. Talpyklos gali būti nacionalinės, institucinės, teminės ar specializuotos. Taip pat žr. skyrelį Duomenų talpyklos

C4D (Cerif for Datasets)CERIF metaduomenų standarto atmaina, skirta mokslinių tyrimų duomenų rinkiniams aprašyti.

CERIF (Common European Research Information Format) – Metaduomenų standartas, kurį ES rekomenduoja savo valstybėms narėms, aprašant informaciją apie mokslinių tyrimų veiklą. Šio formato atmaina C4D naudojama duomenų rinkinių aprašymui. Tai – pagrindinis MIDAS saugoti teikiamų mokslinių tyrimų duomenų metaduomenų formatas.

CIF (Crystallographic Information File) – Metaduomenų formatas, skirtas kristalografijos mokslinių tyrimų duomenims aprašyti.

CRIS – žr. Mokslo informacijos sistema.

DICOM (Digital Imaging and Communications in Medicine) – biomedicinos srities vaizdiniams duomenims perduoti, peržiūrėti, tvarkyti, spausdinti ir atvaizduoti skirtas tarptautinis standartas.

DOI (Digital Object Identifier) – Unikalus, nekintantis identifikacinis kodas, suteikiamas publikuotiems objektams. Tai vienas iš nekintančių identifikatorių, naudojamų mokslinėje komunikacijoje.

Dublin Core – metaduomenų standartas, išskiriantis „esminius“ (angl. core) elementus, reikalingus elektroniniams ištekliams aprašyti.

Duomenų valdymo planas (angl. data management plan) – Projekto metu parengtas duomenų kaupimo, saugojimo ir jų prieinamumo dokumentas, kuriame nurodoma, kas bus daroma projekto metu ir jam pasibaigus, kad duomenys būtų kaupiami saugiai ir patikimai; kaip ir kokiomis sąlygomis jie bus prieinami pakartotiniam naudojimui, jei tik nėra tam prieštaraujančių teisinių, etinių ar saugumo priežasčių. Taip pat žr. skyrelį Duomenų valdymo planai.

Duomenų žurnalas – recenzuojamas mokslo žurnalas, kuriame pateikiami išsamūs duomenų rinkinių aprašymai kartu su nuoroda į patį duomenų rinkinį publikuotą atvirosios prieigos talpykloje. Taip pat žr. skyrelį Duomenų straipsniai.

FAIR duomenų principai (angl. FAIR data principles) – žr. skyrelį FAIR duomenų principai.

FTP (File Transfer Protocol) – Failų perdavimo protokolas, leidžiantis apsikeisti bet kokio tipo failais be papildomo apdorojimo.

Handle – Vienas iš žiniatinklio objektams naudojamų nekintančių identifikatorių.

LITNET FEDI – Lietuvos mokslo ir studijų institucijų kompiuterių tinklo (LITNET), dar vadinamo elektroninių tapatybių federacija, autentifikavimo ir autorizacijos paslauga.

Metaduomenys (angl. metadata) – Struktūriškai apibrėžta informacija, kuri apibūdina, paaiškina dokumentą ar informacinį išteklių, nurodo jo buvimo vietą arba kitokiu būdu palengvina jo suradimą, naudojimą arba valdymą. Metaduomenų elementų pavyzdžiai: dokumento (kūrinio) antraštė, autorius ir jo darbovietė, tyrimo finansuotojas, publikavimo laikas ir vieta, šaltinio antraštė ir kt. Taip pat žr. skyrelį Metaduomenys

Metaduomenų standartas – semantinė schema, skirta metaduomenims struktūruoti. Metaduomenų standartų būna įvairių. Vieni jų apima tam tikro tipo objektus aprašančius metaduomenis, kiti – tam tikros teminės srities metaduomenis. Disciplininių metaduomenų standartų sąvadą galima rasti čia (anglų k.).

MIDAS – Nacionalinio atviros prieigos mokslinių tyrimų duomenų archyvo informacinė sistema, skirta informacinių technologijų priemonėmis saugoti mokslinių tyrimų duomenis ir didinti jų sklaidą bei prieinamumą. Pagrindiniai MIDAS uždaviniai yra centralizuotai tvarkyti mokslinių tyrimų duomenis ir kitą su moksliniais tyrimais susijusią informaciją ir kompiuterizuoti mokslinių tyrimo duomenų paiešką, teikimą ir analizę per vieningą prieigos tašką. Taip pat žr. skyrelį Nacionalinis atviros prieigos mokslinių tyrimų duomenų archyvas (MIDAS).

Mokslinių tyrimų duomenys (angl. research data) – Mokslinių tyrimų metu sukaupti ir (ar) gauti rezultatai, kurie gali būti pateikiami ir atveriami drauge su jais pagrįstomis publikacijomis arba laikomi talpyklose, prie kurių prieigą numato talpyklą administruojanti institucija. Rekomenduojama, kad duomenys būtų tvarkomi vadovaujantis FAIR duomenų principais. Žr. skyrelį Mokslinių tyrimų duomenys ir jų valdymas.

Mokslinių tyrimų duomenų valdymas (angl. research data management) – Bet kuris su mokslinių tyrimų duomenimis atliekamas veiksmas: rinkimas, aprašymas, kaupimas, saugojimas, klasifikavimas, grupavimas, jungimas, keitimas (papildymas arba taisymas), teikimas, publikavimas, naudojimas, loginės ir (arba) aritmetinės operacijos, paieška, skleidimas, naikinimas arba kitoks veiksmas ar veiksmų derinys. Žr. skyrelį Mokslinių tyrimų duomenys ir jų valdymas.

Mokslinių tyrimų duomenų valdymo planas – Žr. Duomenų valdymo planas.

Mokslo informacijos sistema (angl. Current Research Information system,  CRIS) – Informacinė sistema, skirta informacijai apie organizacijoje vykdomus arba jos finansuojamus mokslinius tyrimus kaupti.

OAI-PMH ( Open Archives Initiative Protocol for Metadata Harvesting) – Protokolas, įgalinantis metaduomenų mainus tarp talpyklų ir paieškos sistemų.

Pagrindinis tyrėjas (angl. Principal Investigator) – Asmuo, atsakingas už mokslinio tyrimo (projekto) įgyvendinimą. Jei mokslinį tyrimą atlieka asmenų grupė, jos nariai vadinami tyrėjais, kuriems vadovauja pagrindinis tyrėjas – grupės vadovas.

Remianti institucija – Moksliniam tyrimui vykdyti lėšas skiriantis ar kitaip remiantis subjektas.

Skaitmeninis objekto identifikatorius – Žr. DOI.

Tyrėjas – Asmuo, vykdantis mokslinį tyrimą individualiai arba su grupe kitų tyrėjų.

URL (Uniform Resource Locator) – Universali šaltinio nuoroda. Dokumento arba failo žiniatinklio adresas.

URN (Uniform Resource Name) – Unifikuotas šaltinio vardas. Pastovus ir unikalus interneto dokumentų identifikatorius. Vienas iš žiniatinklio objektams naudojamų nekintančių identifikatorių.

XML (Extensible Markup Language) – Išplėstinė žymių kalba – žmonėms ir kompiuteriams suprantamas duomenų formatas struktūrizuotų dokumentų keitimuisi tinkle.

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos Sutinku