Brill
Brill leidykla nereikalauja atviros prieigos prie visų duomenų, kuriais remiasi jų leidžiami straipsniai ir knygos, tačiau palaiko duomenų atvėrimą. Norintiems atverti mokslinių tyrimų duomenis autoriams, kai dėl duomenų apimties ar kitų priežasčių to negalima padaryti pačioje publikacijoje, leidykla siūlo galimybę duomenis nemokamai publikuoti Figshare talpykloje.
Leidyklos pateikiama informacija (anglų k.)
Cambridge University Press
Cambridge University Press ragina autorius, publikuojančius jų žurnaluose, pateikti informaciją apie duomenų, kuriais remiasi publikacija, prieinamumą (angl. Data Availability Statement) ir, jei yra galimybė, atverti duomenis per jiems pritaikytą talpyklą.
Leidyklos pateikiama informacija (anglų k.)
Elsevier
Elsevier autoriams duomenų atvėrimas nėra privalomas, tačiau leidykla ragina kaip galima anksčiau atverti savo mokslinių tyrimų duomenis ir siūlo konsultacijas su duomenų atvėrimu susijusiais klausimais.
Autoriai savo nuožiūra gali pasirinkti talpyklą, per kurią atvers duomenų rinkinius. Elsevier turi savo talpyklą (Mendeley Data) ir bendradarbiauja su 60 disciplininių duomenų talpyklų.
Leidyklos pateikiama informacija (anglų k.)
F1000Research
F1000Research platforma laikosi atvirųjų duomenų politikos. Visi duomenys, kuriais grindžiamos straipsnyje pateiktos išvados, turi būti atverti per viešai prieinamą talpyklą. Straipsnyje turi būti pateikta nuoroda į duomenų rinkinį. Taip pat autoriai turi pateikti visą informaciją apie programinę įrangą, naudotą duomenims apdoroti. Be to, F1000Research palaiko FAIR duomenų principų taikymą.
Platformos pateikiama informacija (anglų k.)
PLOS
PLOS žurnaluose publikuojami moksliniai straipsniai turi būti pagrįsti atvirai prieinamais duomenimis. Visi duomenys ir susiję metaduomenys, kuriais grindžiamos rankraštyje pateiktos išvados, turi būti atverti per viešai prieinamą talpyklą, išskyrus duomenis, kurie pateikiami kaip straipsnio dalis. Straipsnyje turi būti pateikta informacija apie tai, kaip skaitytojas galės pasiekti duomenis (angl. Data Availability Statement). Duomenims rekomenduojama taikyti CC BY arba mažiau ribojančią licenciją.
Leidyklos pateikiama informacija (anglų k.)
Sage Publications
Sage žurnalai taiko trijų tipų mokslinių tyrimų duomenų politiką (priklausomai nuo konkretaus žurnalo):
(1) Rekomenduojama atverti duomenis per viešai prieinamą duomenų talpyklą, straipsnyje pateikti informaciją apie duomenų prieinamumą (angl. Data Availability Statement) ir straipsnyje pateikti nuorodą į talpykloje publikuotus duomenis.
(2) Norint, kad straipsnis būtų publikuotas, privaloma atverti duomenis per viešai prieinamą duomenų talpyklą, straipsnyje pateikti informaciją apie duomenų prieinamumą (angl. Data Availability Statement) ir pateikti nuorodą į talpykloje publikuotus duomenis; arba, jei duomenys negali būti atverti, pateikti to pagrindimą.
(3) Reikalavimai kaip (2) tipo, be to, duomenys prieš publikaciją gali būti recenzuojami.
Leidyklos pateikiama informacija (anglų k.)
Science žurnalai
Mokslinių tyrimų duomenys, kuriais paremti Science žurnalams pateikiami straipsniai, privalo tapti viešai prieinami iškart po straipsnio publikavimo. Duomenys, programinis kodas ir metodai turi būti tinkamai cituojami, išnašose nurodant jų DOI ar kitą nekintantį identifikatorių. Patariama duomenų atvėrimui rinktis duomenų talpyklas, kurios leidžia ilgą laiką saugoti duomenų rinkinius, yra nepriklausomos bei nesiekiančios pelno ir kurios leidžia jiems suteikti nekintančius identifikatorius.
Leidyklos pateikiama informacija (anglų k.)
Springer Nature
Springer Nature reikalauja prie straipsnio pateikti informaciją apie tai, kur ir kokiomis sąlygomis galima pasiekti duomenis, kuriais remiasi straipsnis (angl. Data Availability Statement). Primygtinai rekomenduojama, kad visi duomenų rinkiniai, kuriais remiasi straipsnio išvados, taptų viešai prieinami ne vėliau nei straipsnio publikavimo data, jei nėra tam prieštaraujančių veiksnių (pvz. asmens duomenų apsauga). Duomenų rinkiniai turėtų būti deponuojami viešai prieinamose talpyklose arba pateikiami pagrindiniame rankraštyje ar papildomuose failuose. Kai kurių tipų duomenis (pvz., DNR sekas) privaloma atverti per leidėjo nurodytas tų sričių duomenims įprastas talpyklas. Recenzentai turi teisę gauti prieigą prie duomenų ir (ar) programinio kodo, naudotų rengiant straipsnį, jei tai reikalinga straipsnio kokybei įvertinti.
Leidyklos pateikiama informacija (anglų k.)
Detalesnė informacija Nature grupės žurnalų autoriams (anglų k.)
Taylor & Francis / Routledge
Routledge knygų autoriams rekomenduojama atverti duomenis, kuriais jos paremtos, ir laikytis FAIR duomenų principų.
Taylor & Francis žurnalų duomenų politiką galima suskirstyti į penkis griežtumo lygius (konkretus lygis priklauso nuo žurnalo):
(1) Duomenų atvėrimas tik rekomenduojamas.
(2) Reikalinga būti pasirengus pateikti duomenis, skaitytojams susidomėjus.
(3) Privaloma atverti duomenis su autoriaus pasirinkta licencija.
(4) Privaloma atverti duomenis su licencija, leidžiančia bet kokiai trečiajai šaliai naudoti duomenis teisėtais tikslais;
(5) Privaloma atverti duomenis su licencija, leidžiančia bet kokiai trečiajai šaliai naudoti duomenis teisėtais tikslais, ir laikytis FAIR duomenų principų.
Visais atvejais, duomenis atverti rekomenduojama per viešai prieinamas talpyklas, straipsnyje pateikiant nekintančią nuorodą į tuos duomenis. Prie straipsnio turi būti pateikiama informacija apie duomenų prieinamumą (angl. Data Availability Statement).
Leidyklos pateikiama informacija (anglų k.)
Vilniaus universiteto leidykla
Vilniaus universiteto leidykla skatina autorius atverti duomenis, programinį kodą ir kitą medžiagą, kuria paremtas straipsnis, per viešai prieinamas talpyklas bei straipsnyje pateikti nuorodas į šiuos duomenis. Autoriai taip pat įsipareigoja pateikti jų išvadas pagrindžiančius duomenis ir visą informaciją, leisiančią patvirtinti ar atkartoti tyrimo rezultatus, jei to būtų pareikalauta.
Leidyklos pateikiama informacija (anglų k.)
Wiley
Wiley straipsnių autorius skatina dalytis savo tyrimų duomenimis, įskaitant programinę įrangą, algoritmus, protokolus, metodus, medžiagas.
Taikoma viena iš šių standartizuotų duomenų bendrinimo politikų:
(1) Rekomenduojama dalintis duomenimis ir kitais artefaktais, kurie patvirtina gautus rezultatus, ir juos atverti per patikimą viešos prieigos talpyklą. Prie straipsnio galima pateikti informaciją apie duomenų prieinamumą (angl. Data Availability Statement), įskaitant nuorodą į duomenų talpyklą, kurioje archyvuoti duomenys, ir duomenų nekintantį identifikatorių.
(2) Tikimasi, kad duomenys, patvirtinantys gautus rezultatus, bus atverti per tam tinkamą viešos prieigos talpyklą. Jei įmanoma, skriptai (scenarijai) ir kiti artefaktai, naudoti analizuojant duomenis, taip pat turėtų būti viešai archyvuojami. Prie straipsnio privaloma pateikti informaciją apie duomenų prieinamumą (angl. Data Availability Statement), įskaitant nuorodą į duomenų talpyklą, kurioje archyvuoti duomenys.
(3) Duomenų, patvirtinančių rezultatus, atvėrimas per patikimą viešos prieigos talpyklą yra sąlyga, būtina publikavimui. Jei įmanoma, scenarijai ir kiti artefaktai, naudoti analizuojant duomenis, taip pat turėtų būti viešai archyvuojami. Prie straipsnio privaloma pateikti informaciją apie duomenų prieinamumą (angl. Data Availability Statement), įskaitant nuorodą į duomenų talpyklą, kurioje archyvuoti duomenys.
(4) Kaip ir (3). Be to, priklausomai nuo žurnalo, duomenys gali būti recenzuojami kartu su straipsnio rankraščiu.
Leidyklos pateikiama informacija (anglų k.)
Reikalinga konsultacija?
Į Jūsų klausimus mielai atsakys Mokslinės informacijos ir duomenų skyriaus duomenų vadybininkė dr. Gintė Medzvieckaitė.
Mokslinės komunikacijos ir informacijos centras
Saulėtekio al. 5 (B korpusas, IV aukštas, 403 kabinetas)
Tel.: (85) 219 5062
El. paštas:
Susisiekite: MS Teams
Mokslinės informacijos ir duomenų skyrius taip pat reguliariai organizuoja mokymus su mokslinių tyrimų duomenų valdymu susijusiomis temomis.