Paslaugų prieinamumas žmonėms su judėjimo negalia
Mokslinės komunikacijos ir informacijos centras
Mokslinės komunikacijos ir informacijos centras įsikūręs moderniame, 2013 m. pastatytame pastate, kuriame suprojektuotos maksimaliai patogios patalpos visiems vartotojams.
Tarpai tarp lentynų, stalų, durys į tualetus, grupinio darbo kambarius, seminarų kambarius yra platesnės nei 80 centimetrų. Viso pastato grindys lygios, dalis grindų yra betoninės (atriumas), skaityklose grindys padengtos kilimine danga, nėra slenksčių.
Laisvalaikio ir Teisės skaityklose įrengti reguliuojamo aukščio stalai. Leidinių skolinimosi savitarnos įrenginiai, informacijos terminalai yra reguliuojamo aukščio.
Kiekviename pastato aukšte įrengti tualetai žmonėms su negalia. Į visus pastato aukštus yra galimybė patekti naudojantis liftu.
Yra galimybė užsakyti prijungti prie kompiuterio:
- alternatyvią kompiuterinę pelę Traxsys Roller Joystick II, skirtą žmonėms su motorikos sutrikimais;
- alternatyvią kompiuterinę pelę Traxsys Roller II, kurios valdymas svirtele analogiškas elektrinio vežimėlio valdymui.
Visais klausimais, susijusiais su judėjimo kompensacine įranga, prašome kreiptis į MKIC Informacijos stalo darbuotojus tel. (8 5) 219 5051 arba el. paštu .
Centrinė biblioteka
Centrinė biblioteka įsikūrusi unikaliame XVI a. architektūriniame ansamblyje. Tai lėmė, kad pastate daug laiptų, pakopų, siaurų praėjimų, durų. Šiuos trūkumus iš dalies bandome kompensuoti bibliotekos darbuotojų pagalba. Norėdami užsakyti leidinį, kviečiame elektroniniu paštu ar telefonu susisiekti su reikalingos skaityklos darbuotoju, kuris pasiūlys Jums tinkamiausią variantą leidiniui gauti: atsiųs dokumentą į namus, pristatys į pasirinktą vietą ar atsiųs kopiją nurodytu el. paštu.
Centrinės bibliotekos skaityklų darbuotojų kontaktus rasite čia.
Filosofijos ir Lituanistikos skaityklose įrengti reguliuojamo aukščio stalai ir ergonominės kėdės.
Centrinėje bibliotekoje visi savitarnos skolinimosi įrenginiai ir informacijos terminalai yra reguliuojamo aukščio.
Visais klausimais, susijusiais su judėjimo kompensacine įranga, prašome kreiptis į Centrinės bibliotekos Informacijos stalo darbuotojus, tel. (8 5) 268 7147.
Virtualus turas
Virtualus turas suteikia galimybę vartotojams prieš atvykstant į Vilniaus universiteto biblioteką pasivaikščioti ir susipažinti su Centrinės bibliotekos ir Mokslinės komunikacijos ir informacijos centro erdvėmis virtualiai.
Paslaugų prieinamumas žmonėms su regos negalia
Mokslinės komunikacijos ir informacijos centras
Gyvybės mokslų skaitykloje esančiame Brailio kambaryje prieinama teksto konvertavimo programinė įranga ir Brailio spausdintuvas, yra teksto atpažinimo ir skaitymo įrenginys SARA CE, taip pat kompiuteris su 40 langelių elektroniniu Brailio įtaisu su integruota Brailio klaviatūra Esys 40, Brailio spausdintuvas Braille Ebosser Everest-D V4 su akustine spinta, skeneris.
Kompiuteryje įdiegta programinė įranga:
- ekrano didinimo programinė įranga SuperNova Magnifier;
- elektroninių knygų skaitymo balsu programinė įranga EasyReader;
- programinė įranga, konvertuojanti failus į įvairius formatus EasyConverter;
- vertiklis į Brailio raštą;
- ekrano skaitymo programos JAWS 18 ir NVDA (NonVisual Desktop Access);
- teksto vertiklis į MP3 formatą Balabolka;
- Microsoft Office 2003 su suderinamumo paketu.
Brailio kambaryje rasite ir taktilinį įrenginį Zyfuse. Įrenginys kaitinimo būdu ant mikrokapsulinio popieriaus esančias linijas, figūras, šešėlius ar kitokius objektus paverčia iškiliais ir jie tampa apčiuopiami žmonėms su regos negalia.
Brailio kambarį galima rezervuoti iš anksto Darbo vietų rezervacijos sistemoje arba, atvykus į biblioteką, Informacijos stale.
Laisvalaikio skaitykloje yra darbo vieta su elektronine vaizdo didinimo priemone Aumed AUMAX-LCD-19.
Informacijos stale skolinamos elektroninės nešiojamos lupos Aumed AUKEY Ultra-Portable Video Magnifier bei daugiafunkciniai grotuvai įgarsintoms knygoms skaityti.
Yra galimybė užsakyti prijungti prie kompiuterio:
- klaviatūrą silpnaregiams High Contrast Keyboard;
- įrenginį Crick USB Switch Box, leidžiantį daugiau negu vieną specialiųjų poreikių įrenginį prijungti prie kompiuterio.
Visais klausimais, susijusiais su regos kompensacine įranga MKIC, prašome kreiptis į Informacijos stalo darbuotojus, tel. (8 5) 219 5051.
Centrinė biblioteka
Prie Informacijos stalo skolinamos elektroninės nešiojamos lupos Aumed AUKEY Ultra-Portable Video Magnifier bei daugiafunkciniai grotuvai įgarsintoms knygoms skaityti.
Kopijavimo kambaryje (trečiame aukšte, šalia Poilsio kambario ir Filosofijos skaityklos) galite rasti teksto atpažinimo ir skaitymo įrenginį SARA CE, taip pat kompiuterį, prie kurio prijungtas Brailio spausdintuvas Braille Ebosser Everest-D V4 su akustine spinta ir klaviatūra silpnaregiams High Contrast Keyboard.
Kompiuteryje įdiegta programinė įranga:
- ekrano skaitymo programa Dolphin Super Nova Magnifier;
- teksto vertiklis į MP3 formatą Balabolka;
- Microsoft Office 2003 su suderinamumo paketu.
Kopijavimo kambaryje ir Rankraščių skaitykloje galite pasinaudoti stacionariomis elektroninėmis vaizdo didinimo priemonėmis TOPAZ XL XD 24, ekrane atvaizduojančiomis padidintą rašytinį ar spausdintą tekstą.
Visais klausimais, susijusiais su regos kompensacine įranga Centrinėje bibliotekoje, prašome kreiptis į Centrinės bibliotekos Informacijos stalo darbuotojus, tel. (8 5) 268 7147.
Kauno fakultetas
Kauno fakultete VU bendruomenės nariai gali rasti ir naudotis teksto atpažinimo ir skaitymo įrenginiu SARA CE, taip pat kompiuteriu, prie kurio prijungtas Brailio spausdintuvas Braille Ebosser Everest-D V4.
Kompiuteryje įdiegta programinė įranga:
- ekrano skaitymo programa Dolphin Easy Reader 04;
- vaizdo didintuvas SuperNova 13.51;
- teksto vertiklis į MP3 formatą Balabolka;
- Daisy formato knygoms skaityti skirta programa FSReader 2.0.
Visais klausimais, susijusiais su regos kompensacine įranga Kauno fakulteto bibliotekoje, prašome kreiptis į Kauno fakulteto bibliotekininkę Viktoriją Mačiulytę el. paštu arba telefonu 8 37 202627.
Šiaulių akademijos informacijos centras
VU bendruomenės nariai, studentai, Šiaulių miesto ir regiono gyventojai kviečiami naudotis šia įranga:
- Itin kokybišku teksto didintuvu Smart View 360, su kuriuo, atsižvelgiant į regėjimo suvokimo ypatumus, galima keisti tiek šrifto, tiek skaitomo teksto fono spalvą;
- Teksto skaitymo programine įranga Dolphin Easy Converter su garso sintezatoriumi;
- Reljefiniu spausdintuvu Zyfuse ─ įrenginys kaitinimo būdu ant mikrokapsulinio popieriaus esančias linijas, figūras, šešėlius ar kitokius objektus paverčia iškiliais ir jie tampa apčiuopiami žmonėms su regos negalia.
- Vaizdo didinimo sistema su teksto skaitymo funkcija Vocatex Plus 27.
Įrangą Šiaulių akademijos Informacijos centrui (tuometinei ŠU bibliotekai) padovanojo Šiaulių Rotary klubas „Saulė“.
Prie Informacijos stalo skolinami daugiafunkciniai grotuvai įgarsintoms knygoms skaityti.
Visais klausimais, susijusiais su regos kompensacine įranga Šiaulių akademijos informacijos centre, prašome kreiptis į Informacijos stalo darbuotojus: tel.: 8 41 595 706, el. paštas
Leidinių užsakymas į pasirinktą [universiteto] vietą
VU bendruomenės nariai su judėjimo negalia ar turintys orientavimosi erdvėje ar kitų sunkumų gali užsisakyti studijoms ar laisvalaikiui reikalingų leidinių iš bet kurios bibliotekos skaityklos pristatymą į pageidaujamą universiteto vietą, iš kurios būtų patogu išduotus leidinius atsiimti.
Dėl leidinio pristatymo kreipkitės į savo fakulteto dalyko bibliotekininką.
Leidinio pritaikytos kopijos užsakymas
VU bendruomenės nariai, negalintys skaityti įprasto teksto (vartotojai su regos negalia, turintys mokymosi ar kitų sunkumų), gali užsakyti reikalingo leidinio iš universiteto bibliotekos fondo pritaikytą kopiją. Pritaikyta leidinio kopija – suskaitmenintas dokumentas, pateiktas PDF formatu ir redaguotas su teksto atpažinimo programa (OCR), atpažįstamas daugumos teksto skaitymo įrenginių.
Norėdami užsakyti pritaikytą leidinio kopiją, pateikite užklausą el. paštu užklausoje nurodydami leidinio bibliografinius duomenis (autorių, pavadinimą, leidimo metus). Priklausomai nuo užimtumo, užklausa yra įvykdoma per 1 savaitę.
Pastaba: Pateikus užklausą, bibliotekininkas gali Jūsų paprašyti parodyti dokumentą, įrodantį, kad turite teisę gauti tokią kopiją.
Kita aktuali informacija
Lietuvos audiosensorinė biblioteka https://www.labiblioteka.lt/
ELVIS https://elvislab.lt/ Lietuvos aklųjų bibliotekos virtualus katalogas
Bookshare https://www.bookshare.org/search JAV el. knygų biblioteka, skirta žmonėms, negalintiems skaityti įprasto teksto. Leidiniai prieinami įvairiais formatais, nario mokestis 1$/sav.
RoboBraille https://www.robobraille.org/ internetinis nemokamas įrankis, konvertuojantis dokumentus į tokius formatus, prieinamesnius žmonėms, negalintiems skaityti įprasto teksto, kaip mp3, DAISY (ir lietuvių k.), EPUB, DOC, HTML ir kitus.
Lietuvių gestų kalbos vertimo paslaugos užsakymas https://www.vertimaigestais.lt/informacija-uzsakymams/