Sidebar

Nekintantis identifikatorius (angl. persistent identifier (PID)) – objektui ar asmeniui suteikiamas kodas, padedantis jį išskirti iš kitų objektų ar asmenų. Visi nekintantys identifikatoriai turi patenkinti tris reikalavimus:

  • identifikatorius turi būti priskirtas konkrečiam ir aiškiai apibrėžtam objektui arba konkrečiam asmeniui;
  • vieno identifikatoriaus tekstinė išraiška turi nesidubliuoti su jokių kitų identifikatorių tekstine išraiška, tai yra identifikatorius turi būti unikalus;
  • tiek pats identifikatorius, tiek juo žymimas turinys turi laikui bėgant nekisti.

Nekintantys identifikatoriai naudojami daugelyje sričių, vienas iš žinomesnių pavyzdžių – Lietuvos Respublikos piliečių asmens kodai.

Skaitmeninėje erdvėje naudojami nekintantys identifikatoriai dažnai veikia kaip žiniatinklio nuorodos, nukreipiančios į identifikuojamą objektą ar jo aprašymą.

Mokslinėje komunikacijoje dažniausiai naudojami šie nekintantys identifikatoriai:

ARK (Archival Resource Key, „Archyvinio ištekliaus raktas“) Identifikatorius, skirtas įvairiems objektams (tinkamas tiek skaitmeniniams objektams, tiek fizinių objektų reprezentacijoms žiniatinklyje). Gali būti naudojamas kaip alternatyva DOI.
DOI (Digital Object Identifier, „Skaitmeninis objekto identifikatorius“)  Vienas populiariausių mokslinėje komunikacijoje naudojamų identifikatorių. DOI skirtas įvairiems skaitmeniniams ir fiziniams objektams, tačiau praktikoje dažniausiai naudojamas intelektinės nuosavybės objektams (straipsniams, prezentacijoms, duomenų rinkiniams) identifikuoti.
Handle Identifikatorius, skirtas įvairiems skaitmeniniams objektams. Gali būti naudojamas kaip alternatyva DOI.
ISBN (International Standard Book Number, „Tarptautinis standartinis knygos numeris“) Identifikatorius, priskiriamas (spausdintoms ir elektroninėms) knygoms.
ISSN (International Standard Serial Number, „Standartinis serijinio leidinio numeris)  ISBN dvynys, priskiriamas serijiniams leidiniams.
ORCID iD (Open Researcher and Contributor ID, „Atviras tyrėjo ir prisidėjusio asmens identifikatorius“)  Identifikatorius, priskiriamas mokslinių publikacijų autoriams. ORCID identifikatorių galima nemokamai susikurti adresu https://orcid.org/register (taip pat žr.  video instrukciją, kaip susikurti ORCID identifikatorių (anglų.k.)).
RAiD (Research Activity Identifier, „Mokslinės veiklos identifikatorius) Identifikatorius, naudojamas mokslo projektams identifikuoti.
ResearcherID  Web of Science duomenų bazės įsteigtas autoriaus identifikatorius. Rekomenduojama vietoje jo naudoti nepriklausomą ORCID identifikatorių.
ROR (Research Organization Registry, „Mokslinių tyrimų organizacijų registras“) Identifikatorius, naudojamas mokslinių tyrimų organizacijoms identifikuoti.

Dažniausiai konkretų nekintantį identifikatorių administruoja tam tikra organizacija, kurios darbas – užtikrinti, kad identifikatorius išliktų patikimas, nesidubliuotų ir nekistų bei kad būtų palaikoma su identifikatoriumi susijusi techninė infrastruktūra. Pavyzdžiui, ISBN administruoja Tarptautinė ISBN agentūra, o DOI – Tarptautinis DOI fondas.

Reikalinga konsultacija?

Į Jūsų klausimus mielai atsakys Mokslinės informacijos ir duomenų skyriaus duomenų vadybininkė dr. Gintė Medzvieckaitė.

Mokslinės komunikacijos ir informacijos centras
Saulėtekio al. 5 (B korpusas, IV aukštas, 403 kabinetas)
Tel.: (85) 219 5062
El. paštas: 
Susisiekite: MS Teams

Mokslinės informacijos ir duomenų skyrius taip pat reguliariai organizuoja mokymus su mokslinių tyrimų duomenų valdymu susijusiomis temomis.