Vasario 17 d. Vilniaus universiteto biblioteka Ukmergės rajono savivaldybės Vlado Šlaito viešojoje bibliotekoje pristatys rankraščių ir senųjų spaudinių parodą. Renginio metu visuomenei bus pristatomi Lietuvos istorijai ir kultūrai reikšmingi dokumentai, tarp kurių ir šaltiniai, susiję su Ukmergės miesto ir krašto praeitimi. Paroda „Lietuva Vilniaus universiteto bibliotekoje: Ukmergė“ veiks nuo 11 iki 15 val.

Ukmerge svetaineŠis Ukmergei skirtas renginys – Vilniaus universiteto bibliotekos jau šeštus metus tęsiamo projekto „Lietuva Vilniaus universiteto bibliotekoje“ dalis. Projekto tikslas – VU bibliotekoje saugomo regionų kultūros paveldo vertybių, turinčių išskirtinę svarbą Lietuvai ir jos kultūros istorijai, pristatymas. Šiais metais 450 metų jubiliejų švenčianti Vilniaus universiteto biblioteka, įgyvendindama projekto idėją, planuoja aplankyti 15 Lietuvos miestų.

Parodos lankytojai galės išvysti autentišką 1680 m. Ukmergės pavieto žemės teismo aktų knygą, rankraštinius Ukmergės krašto bažnyčių ir dvarų inventorius, žymių kraštiečių – Antano Smetonos, Pauliaus Galaunės, Zigmo Zinkevičiaus – rankraščius. Taip pat XIX a. pradžioje nubraižytą Vilniaus dominikonų vienuolynui priklausiusių valdų dabartiniame Ukmergės rajone planą ir kitus dokumentus.

Išskirtinio parodos lankytojų dėmesio turėtų sulaukti vienintelė žinoma, Vilniaus universiteto bibliotekoje saugoma, puošniu įrišimu išsiskirianti XVI–XVII a. Vilniuje dirbusio knygų leidėjo Jokūbo Morkūno knyga ir 2018 m. dailininko, poeto Vytauto Kuso sukurta itin mažo formato knyga, užfiksuota net Lietuvos rekordų knygoje.

Parodoje taip pat bus eksponuojami Juozo Tumo-Vaižganto, Vinco Kudirkos, Žemaitės, Mikalojaus Konstantino Čiurlionio, Vinco Mykolaičio-Putino ir kitų žymių lietuvių kultūros, meno ir visuomenės veikėjų rankraščiai. Vienas jų – XIX a. pradžios Simono Daukanto verstų pasakėčių autografas, įtrauktas į UNESCO programos „Pasaulio atmintis“ Lietuvos nacionalinį registrą.

Vilniaus universiteto biblioteka – seniausia Lietuvos valstybinės reikšmės akademinė biblioteka. Jos ištakomis laikomi 1570-ieji, kai buvo įsteigta Vilniaus jėzuitų kolegijos biblioteka. Senoji VU biblioteka iki šių dienų išlikusi autentiškose erdvėse ir kartu su visais Universiteto pastatais ir kiemeliais sudaro vieningą Vilniaus senamiesčio architektūrinį ansamblį, reprezentuojantį Lietuvos mokslo ir kultūros pažangos istoriją. Bibliotekoje saugoma daugiau nei penkių milijonų dokumentų kolekcija ir turtingas kultūros paveldas yra neatsiejami nuo Lietuvos kultūros ir mokslo istorijos raidos.

Paroda „Lietuva Vilniaus universiteto bibliotekoje: Ukmergė“ veiks Ukmergės rajono savivaldybės Vlado Šlaito viešojoje bibliotekoje (Vytauto g. 30) vasario 17 d. nuo 11 iki 15 val. Parodos atidarymo renginio pradžia – 11 val. Renginys nemokamas.

Projektą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

LKT 01

Informaciją pateikė Snieguolė Misiūnienė, 2020-02-12