Sidebar

Jonava2021 metų rugpjūčio 3 d. Vilniaus universiteto biblioteka Jonavos rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje pristatė rankraščių ir senųjų spaudinių parodą „Lietuva Vilniaus universiteto bibliotekoje: Jonava“.

VU bibliotekos VU bibliotekos Mokslinės komunikacijos ir technologijų departamento direktorė dr. Žibutė Petrauskienė papasakojo susirinkusiems apie Vilniaus universiteto biblioteką, jos turtingus fondus, vykdomus projektus. Rankraščių skyriaus bibliotekininkas Paulius Bagočiūnas papasakojo apie atvežtus parodos eksponatus.

Seniausi eksponuoti parodos dokumentai iš Jonavos krašto praeities buvo XVI a. pabaigos dokumentai, susiję su Skarulių (dabar tapusių Jonavos miesto dalimi) dvaru ir jų savininkais bajorais Skorulskiais. Tai Ukmergės pavieto vaznio Petro Stanislovaičio Peslio pakvitavimas apie šaukimą į Ukmergės pilies teismą (1590) ir raštas, patvirtintas M. Skorulskio ir kitų šios giminės atstovų parašais ir signetiniais antspaudais, kuriuo Trakų pilies teismo raštininkas Merkelis Skorulskis grąžina Skarulių valdą savo tėvui Baltramiejui Skorulskiui (1597). Jonava iki XX a. pr. buvo privatus dvarininkams Kosakovskiams priklausęs miestelis, todėl buvo eksponuojama dokumentai, susiję su Jonavos miesto įkūrėjų Kosakovskių gimine ir žymiais jos atstovais – Lietuvos didžiuoju etmonu Simonu Kosakovskiu ir Livonijos vyskupu Juozapu Kazimieru Kosakovskiu. Taip pat parodytas XIX a. pradžioje prie Jonavos bažnyčios veikusio trinitorių vienuolyno vizitacijos aktas ir XIX a. vidurio Skarulių bažnyčios kronika. Eksponuota Jonavos valsčiuje gimusio žymaus Lietuvos poeto, dramaturgo, vieno iš besiformuojančio lietuvių profesionalaus teatro organizatorių ir vadovų Petro Vaičiūno autografas ir nuo 1918 m. iki mirties Jonavoje gyvenusio gydytojo, rašytojo ir pirmojo Homero kūrinių vertėjo į lietuvių kalbą Jeronimo Ralio rankraščiai: „Iliados“ ir „Odisėjos“ vertimai, apysaka „Rykštės“ ir atvirlaiškis ir kiti dokumentai.

Parodyti ir spaudiniai iš pirmųjų Vilniaus universiteto bibliotekos mecenatų (Jurgio Albinijaus, Žygimanto Augusto, Valerijono Protasevičiaus) kolekcijų, rankraščiai, įtraukti į UNESCO programos „Pasaulio atmintis“ Lietuvos nacionalinį registrą – XVIII a. pradžios Vilniaus jėzuitų kolegijos dienoraštis ir XIX a. pradžios Simono Daukanto verstų pasakėčių autografas, Motiejaus Valančiaus, Maironio, Vinco Kudirkos, Žemaitės, Mikalojaus Konstantino Čiurlionio ir kitų žymių lietuvių kultūros, meno ir visuomenės veikėjų rankraščiai.

Kol bibliotekoje veikė paroda, jos organizatorių komanda iš VU bibliotekos aplankė Jonavos krašto muziejų, Šv. Jokūbo bažnyčią ir jos kriptas, pasivaikščiojo po Jonavos senamiestį. Atsisveikinant jonaviškiai labai dėkojo už parodą.

Jonava 1

Jonava 4

Jonava 2

Projektą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba

Informaciją pateikė Snieguolė Misiūnienė, 2021-08-11