VU bibliotekos senosiose knygose galima aptikti labai įdomių radinių, vienas tokių – sukliai.
Tai – interaktyvūs popieriniai mechaniniai „prietaisai“, įmontuoti XVI–XVII a. knygose. Juos naudojant, buvo matuojami aukščiai, gyliai, atstumai, nustatinėjama geografinė padėtis, skaičiuojama. Šie „prietaisai“ padėdavo žmonėms neįsimenant greitai sužinoti įvairių mokslo sričių sunkiai prisimenamus dalykus. Lyg maži kompiuteriai su naudojimosi instrukcijomis sukliai, kartais netgi su atsarginėmis detalėmis, buvo spausdinami atskiruose lapuose, diskai, liniuotės ir rodyklės buvo išpjaunami ir vėliau „sumontuojami“ knygose, dažniausiai perveriant visas detales per centrą paprastu siūlu.
Vienas tokių senovinių popierinių „kompiuterių“ yra „sumontuotas“ ir Niurnberge gyvenusio vokiečių mokslininko Georgo Filipo Harsdiorferio (Georg Philipp Harsdörffer, 1607–1658) sukompiliuotoje įvairių mokslinių atradimų enciklopedijoje „Delitiae mathematicae et physicae“ (Matematikos ir fizikos grožybės), išleistoje Niurnberge 1651 m. Šis „kompiuteriukas“, sudarytas iš penkių savarankiškai besisukančių diskų, kampuose papuoštas simbolinėmis iliustracijomis ir žodžiais: „durch den fleiss / unvergessen / jüst gemessen / bringet Preiß“ (stropumas, neužsimiršimas, tikslumas atneša apdovanojimą), skirtas vokiečių kalbos žodžiams:
„Visa vokiečių kalba viename lapelyje
Kadangi visi dalykai sudaryti iš pradžios, vidurio ir pabaigos, mes taip pat norime suskirstyti vienskiemenių žodžių raides į 60 pradžios raidžių antrame žiede; į 12 vidurinių raidžių trečiame žiede; 2 kartus po 60, tai yra, 120 pabaigos raidžių ketvirtajame žiede. Prieš jas pridėsime 48 priešdėlius į pirmąjį žiedą ir užbaigsime 24 priesagomis penktame žiede. Štai čia lengvai viename galvosūkyje [suklyje ?] galime pamatyti visus vienskiemenius kilmės [pagrindinius ?] žodžius, taip pat visas besirimuojančias [žodžių] pabaigas.“
Toliau pateikti išsamūs nurodymai, kaip, sukiojant diskus, suklyje ieškoti vokiškų žodžių ir jų rimų. Autorius tvirtina, kad nerasite nė vieno vokiečių kalbos žodžio, kurio nebūtų galima sudėlioti šiame suklyje.
Galbūt kas nors galėtų sukurti suklį ir lietuviškiems žodžiams?
Sondra Rankelienė
2024-08-05