Sidebar

Vilniaus universitetas didžiuojasi galėdamas skatinti ir palaikyti atvirąjį mokslą, įtraukiant savo bendruomenę į šį svarbų procesą. Šiais metais, pirmą kartą Vilniaus universitete buvo organizuotas konkursas, skirtas apdovanoti bendruomenės narius už reikšmingą indėlį į atvirąjį mokslą. VU skatinimo už reikšmingą indėlį į atvirąjį mokslą konkursas sulaukė 14 paraiškų, nominuoti darbai yra labai įdomūs ir reikšmingai prisidedantys prie atvirojo mokslo idėjų įgyvendinimo ir atvirojo mokslo kultūros kūrimo Vilniaus universitete. Dalyviai buvo nominuoti už išskirtinę veiklą trijose kategorijose: Indėlis į atvirojo mokslo plėtojimą, Visuomenės įtraukimas į mokslinę tiriamąją veiklą, Atvirojo mokslo principų įgyvendinimo iniciatyvos.

Iš kairės: VU mokslo prorektorė prof. dr. Edita Sužiedėlienė ir VU bibliotekos generalinė direktorė Irena Krivienė sveikina susirinkusiuosius

Tarptautinės atvirosios prieigos savaitės metu spalio 22 d. organizuotas renginys, kuriame nominantai pristatė savo svarius projektus ir darbus, kurie reikšmingai prisideda prie atvirojo mokslo idėjų įgyvendinimo Universitete ir skatina atvirumą moksliniuose tyrimuose. Konkursą organizavo Vilniaus universiteto Biblioteka, Mokslo ir inovacijų departamentas bei Komunikacijos ir rinkodaros skyrius. Sveikinimo žodžiais renginį pradėjo Vilniaus universiteto mokslo prorektorė prof. dr. Edita Sužiedėlienė ir Vilniaus universiteto bibliotekos generalinė direktorė Irena Krivienė. Konkurso komisijos pirmininkė Vilniaus universiteto bibliotekos Informacijos paslaugų departamento direktorė dr. Marija Prokopčik paskelbė nugalėtojus, kurie bus apdovanoti iškilmingame Senato posėdyje.

Renginio įrašą rasite pasirinkę šią nuorodą.

Visuomenės įtraukimo į mokslinę tiriamąją veiklą kategorijoje nominuoti 3 mokslininkai ir jų komandos:

Doc. dr. Ramunė Dirvanskienė, Filosofijos fakultetas, už kartu su mokslininkais iš Izraelio, Danijos ir JAV Dainų šventėje atliktus neurofiziologinius tyrimus, kurie analizavo muzikos įtaką žmonių smegenų veiklai. Šio tyrimo duomenų rinkimui buvo įtraukti Dainų šventės dalyviai ir žiūrovai.

Dr. Giedrė Godienė, Chemijos ir geomokslų fakultetas, už geografijos ir Lietuvos kraštovaizdžio suvokimo visuomenėje tyrimus, kurie vyksta pasitelkiant piliečių mokslo metodus. Mokslininkė organizavo 4 geografines akcijas, kurių metu dalyvaujamuoju principu sukurti žemėlapiai (participatory mapping tools), vaizduojantys piliečių pateikiamą vaizdinę ir kokybinę informaciją apie konkrečias vietas ir jų vertinimą..

Dr. Norbertas Černiauskas, doc. dr. Salvijus Kulevičius, Vakarė Gotautaitė, Istorijos fakultetas, už nacionalinio moksleivių konkurso „ Praeities stiprybė – dabarčiai” organizavimą. Istorijos fakultetas šūkiu „Pažink laisvę!“ kasmet kviečia 9–12 klasių mokinių komandas pažinti Lietuvos laisvės kovų įvykius, asmenybes ir jų įamžinimo būdus. Konkurse skatinama naujai pažvelgti į gyvenamąją aplinką ir tapti savo krašto detektyvais atliekant kūrybinę – tiriamąją užduotį (Kategorijos laimėtojai).

Indėlio į atvirojo mokslo plėtojimą kategorijoje nominuoti 8 mokslininkai ir jų komandos:

Dr. Paulius Jurčys, Goda Strikaitė-Latušinskaja, Teisės fakultetas, už mokymo procese panaudotus dirbtinio intelekto įrankius – sukurtus savo žinių dvynius „Paul AI“ ir „Goda AI“. Šie atviri skaitmeniniai dėstytojų dvyniai leidžia studentams interaktyviai mokytis, bendrauti su dėstytojais ir gilintis į jų dėstomą medžiagą bet kuriuo metu be apribojimų.

Dr. Vincas Grigas, Vilniaus universiteto leidykla, už Vilniaus universiteto mokslo žurnalų perkėlimą į atviro kodo platformą (Open Journal System), recenzavimo procesų skaidrinimą perkeliant juos į atviras OJS sistemoje registruotas recenzijas, senų spausdintų žurnalų numerių skaitmeninimą ir padarymą laisvai prieinamais visiems elektroniniu formatu, visų Vilniaus universiteto mokslo žurnalų įveiklinimą pagal deimantinį atvirosios prieigos modelį.

Vilniaus Universiteto Gyvybės mokslų centro Biotechnologijos instituto Kristalografijos ir cheminės informatikos sektorius (KICIS), už Kristalografinės duomenų bazės COD kūrimą ir palaikymą. Tai yra didžiausia atvira cheminės kristalografijos duomenų kolekcija pasaulyje, kurioje šiuo metu sukaupta daugiau nei pusė milijono įrašų. Ji prieinama mokslininkams jau daugiau nei 20 metų, yra nuolat atnaujinama, kad užtikrintų tyrimų duomenų prieinamumą ir sklaidą pagal FAIR principus.

Prof. dr. Evaldas Kazlauskas ir Psichologijos instituto Psichotraumatologijos centro komanda, Filosofijos fakultetas, už sukurtą viešai prieinamą psichologinio įvertinimo instrumentų bazę, kurioje publikuojami psichologiniai testai, klausimynai ir kiti vertinimo įrankiai, taip pat jų naudojimo instrukcijos. Šie instrumentai prieinami tiek lietuvių, tiek anglų kalbomis, atitinka akademinės ir profesinės etikos reikalavimus, todėl juos gali naudoti tyrėjai, praktikai ir visuomenė. Psichotraumatologijos centro komanda aktyviai dalijasi žiniomis apie instrumentų bazę konferencijose ir viešosios komunikacijos kanalais, skatindama bendrakūrystę ir praktinį mokslo pritaikymą.

Prof. dr. Remigijus Paulavičius, dr. Ernestas Filatovas, dr. Linas Stripinis, Matematikos ir informatikos fakultetas, už projektą „Mokslinių tyrimų atkuriamumo problemų sprendimas dirbtinio intelekto srityje naudojant blokų grandinių technologijas”. Projektas sukurtas,siekiant pagerinti dirbtinio intelekto tyrimų skaidrumą ir atkuriamumą. Projekto metu sukurtas decentralizuotos platformos modelis, veikiantis blokų grandinės pagrindu, kuris leidžia saugiai ir patikimai saugoti mokslinių tyrimų duomenis bei užtikrinti jų prieigą platesnei bendruomenei.

Mohammad Nour Alsamsam, Gamtos mokslų centras, už „microEye“ – universalaus atvirojo kodo įrankio tyrėjams, dėstytojams ir studentams kūrimą. „microEye“, kuris siūlo pažangias funkcijas – nuo aparatūros integracijos ir eksperimentų automatizavimo iki duomenų analizės įrankių, leidžiančių realiuoju laiku koreguoti vaizdo dreifą ir vertinti rezoliuciją. Šis projektas ir skatina mokslinio bendradarbiavimo ir atvirojo mokslo principų laikymąsi mikroskopijoje.

Prof. dr. Saulius Gražulis, Gamtos mokslų centras, už didžiausios pasaulyje atviros ir pagal FAIR principus platinamos cheminės kristalografijos duomenų bazės COD plėtojimą, dalyvavimą Vilniaus universiteto Atvirojo mokslo politikos gairių ir jų įgyvendinimo plano kūrimo darbo grupėje, dalyvavimą atvirosios prieigos žurnalo redakcijos darbe (Kategorijos laimėtojas).

Prof. dr. Giedrė Beconytė, Chemijos ir geomokslų fakultetas, už atvirojo mokslo principų diegimą Vilniaus universitete, kartografijos ir geografijos tyrimų srityje. Mokslininkų ir studentų skatinimą savo pavyzdžiu atvirai dalintis mokslinių tyrimų duomenimis ir publikacijomis, taip prisidedant prie skaidrios ir atviros mokslo bendruomenės kūrimo. Jos pastangos yra svarbus žingsnis link to, kad Lietuvos erdviniai duomenys taptų labiau prieinami ir naudingi tiek mokslininkams, tiek visuomenei (Kategorijos laimėtoja).

Atvirojo mokslo principų įgyvendinimo iniciatyvų kategorijoje nominuoti 3 mokslininkai:

Dr. Neringa Gaubienė, Teisės fakultetas, už atvirojo mokslo principų įgyvendinimo skatinimą, siekį susieti skaitmeninių technologijų ir teisės sritis su atvirojo mokslo kultūra. Jos veikla apima informavimo, mokymų ir praktinių įgūdžių ugdymą tiek akademinėje bendruomenėje, tiek plačioje visuomenėje, studentų įtraukimą į mokslinius tyrimus ir akademinį gyvenimą, kartu stiprinant atvirojo mokslo kultūrą.

Angelica Peccini, Kauno fakultetas, už AL4ALL – tarptautinio lingvistikos forumo, skirto doktorantams ir jauniems tyrėjams iš įvairių sričių, besidomintiems taikomosios lingvistikos metodais, kūrimą. Forumo tikslas – suteikti platformą tyrėjams pristatyti savo disertacijų tyrimus, pasidalinti metodika, gauti grįžtamąjį ryšį, ir susipažinti su kolegų darbais.

Prof. dr. Saulė Mačiukaitė-Žvinienė, Verslo mokykla, už vadovavimą Global Entrepreneurship Monitor (GEM) Lietuva. GEM Lietuva yra dalis pasaulinio GEM tyrimo, kuris kasmet vertina nacionalinį verslumo lygį įvairiose šalyse. Projektas apima duomenų apie verslumo veiklą Lietuvoje rinkimą ir analizę. Šie duomenys yra viešai prieinami, įgyvendinant atvirojo mokslo principus. Dalindamasi šia informacija, GEM Lietuva siekia remti įrodymais pagrįstus sprendimus, pateikti įžvalgų politikos formuotojams, tyrėjams ir verslininkams. Taip pat suteikia galimybę tyrėjams atkartoti ir plėtoti esamus tyrimus ir demokratizuoja žinias: mokslinių tyrimų duomenys tampa prieinami platesnei auditorijai (Kategorijos laimėtoja).

Vilniaus universiteto Reikšmingo indėlio į atvirąjį mokslą konkursą organizuojanti komanda nuoširdžiai sveikina visus konkurso dalyvius, nominantus ir nugalėtojus!

Renginio akimirkos (nuotr. aut. Ugnius Bagdonavičius): 

10 22 MKIC 6

10 22 MKIC 19 

Informaciją parengė Eglė Juodė

2024-11-18