Sidebar

ModusŠiandien vienijanti jau daugiau nei 700 narių CoARA (angl. Coalition for Advancing Research Assessment) koalicija buvo įsteigta prieš dvejus metus – 2022 metų gruodžio 1 dieną. Vilniaus universitetas taip pat yra vienas iš šios koalicijos narių. CoARA susitarimas apima ir dešimt įsipareigojimų, kurie susiję su mokslo vertinimu. Daugiausia diskusijų kyla dėl antrojo koalicijos įsipareigojimo, kuris skamba taip: Mokslinių tyrimų vertinimas pirmiausiai turi būti grindžiamas kokybiniu vertinimu, kurio centre – recenzavimas, paremiant atsakingu kiekybinių rodiklių naudojimu. Įsipareigojimu siekiama sudaryti sąlygas pereiti prie mokslinių tyrimų vertinimo kriterijų, pagal kuriuos daugiausia dėmesio būtų skiriama kokybei, kartu pripažįstant, kad atsakingas kiekybinių rodiklių naudojimas gali padėti atlikti vertinimą, kai jis prasmingas ir tinkamas, o tai priklauso nuo konteksto.

Patys CoARA atstovai teigia, kad susirūpinimas dėl antrojo įsipareigojimo yra grindžiamas baime ir nesusipratimu: baime dėl mokslometrijos ir jos specialistų vaidmens, ir CoARA išsakomos pozicijos dėl kiekybinių rodiklių vertės nesupratimo. Remiantis išsakytomis mintimis bendruomenėje, CoARA atstovai išdėstė savo poziciją dėl kiekybinių rodiklių naudojimo, taip tikėdamiesi nuraminti mokslometrijos bendruomenę.

Kai mokslinius pasiekimus yra bandoma išmatuoti tik skaičiais, neatsižvelgiant į kitus aspektus, kaip antai faktinį įsitraukimą, sudėtingą mokslinių tyrimų veiklą, iššūkius, tai nėra naudinga moksliniams tyrimams, tokiu būdu neužtikrinamas mokslo tiriamosios eksperimentinės veiklos išteklių investavimas. Be to, rodikliai dažniausiai yra naudojami iš tokių komercinių duomenų bazių kaip Scopus ir Web of Science, kurios yra privačios ir nepriklauso mokslininkų ir tyrėjų bendruomenėms. Šiuo atžvilgiu tik recenzavimas yra nepriklausomas ir visiškai kontroliuojamas pačios bendruomenės.

Vis dėlto problema ta, kad daugelis nuogąstaujančiųjų dėl kiekybinių rodiklių naudojimo skaito pirmąją CoARA antrojo įsipareigojimo dalį, kurioje teigiama, kad recenzavimas yra pagrindinis dalykas, ir pamiršta antrąją dalį, kurioje nurodoma, kad „recenzavimas turėtų būti paremtas atsakingu kiekybinių rodiklių naudojimu“. Iš tiesų poreikis suderinti kiekybinio ir kokybinio vaidmens balansą yra labai svarbus atsakingo mokslinių tyrimų vertinimo ateičiai.

Mokslinių tyrimų vertinimo reformos judėjimui reikalinga mokslometrija, o mokslometrijai reikalingos mokslinių tyrimų vertinimo reformos. Nors keliamas susirūpinimas dėl antrojo įsipareigojimo, svarbu pabrėžti, kad tai yra vienas iš dešimties CoARA įsipareigojimų, visi jie yra svarbūs ir skirti veikti kartu. Poslinkiai pamažu vyksta, pavyzdžiui, tyrėjų, kurie anksčiau kvestionavo CoARA įsipareigojimus, dėmesys dabar nukreiptas į „naratyvinės bibliometrijos“ metodų kūrimą. Tad geriausias būdas siekti bendrų tikslų – susitelkti.

Ieva Litvinavičienė 

2024-12-09