Sidebar

Vilniaus universiteto biblioteka rugsėjo 13 d. Rokiškio rajono Juozo Keliuočio viešojoje bibliotekoje pristatė parodą „Rokiškio krašto istorijos pėdsakai Vilniaus universiteto bibliotekos dokumentuose“. Tęsiant projekto „Lietuva Vilniaus universiteto bibliotekoje“ idėją pristatyti regionams kultūros paveldo vertybes, saugomas VU bibliotekoje, Rokiškio bendruomenei buvo parodyti dokumentai, susiję su šio krašto istorija ir žymiais asmenimis.

Arvydas ir Alicija

Renginio atidarymo metu, po J. Keliuočio bibliotekos direktorės Alicijos Matiukienės pasveikinimo žodžio, VU Komunikacijos fakulteto prof. dr. Arvydo Pacevičius susirinkusiesiems parodos dalyviams pristatė pranešimą Kultūros paveldo klajonės ir Vilniaus universiteto bibliotekos „nematomos kolekcijos“. Šiuo pranešimu profesorius atskleidė, kokių dokumentinių vertybių Lietuva neteko po įvairių universitetą krėtusių istorinių įvykių. Po 1832 m. universiteto uždarymo, pavyzdžiui, didelė fondų dalis buvo išvežta iš Vilniaus ir išdalyta įvairioms carinės Rusijos mokslo įstaigoms. Tarp išvežtų universiteto vertybių ne tik knygos, bet ir medaliai, monetos, ar net universiteto regalijos, kaip rektoriaus skeptras, iki šiol saugomas Ermitažo muziejuje Sankt Peterburge.

Rokiškio bibliotekoje kultūros paveldo tema pranešimą pristatė ir VU bibliotekos Mokslinių tyrimų ir paveldo rinkinių departamento direktorė Nijolė Klingaitė-Dasevičienė. Renginio svečiams ji papasakojo apie VU bibliotekoje vykdomas veiklas, iššūkius ir galimybes, susijusias su dokumentinio paveldo išsaugojimu.

Rankraščių skyriaus darbuotojas, vienas iš parodos sudarytojų, Paulius Bagočiūnas apžvelgė ir Rokiškio gyventojams papasakojo kuo jų kraštui reikšmingi atvežtieji į biblioteką eksponatai.

Tarp šių dokumentų – unikalūs XVI–XIX a. rankraščiai, susiję su Rokiškio krašto Panemunio, Kriaunų, Kraštų dvarais ir bažnyčiomis. Didelis dėmesys skiriamas iki pat II pasaulinio karo Rokiškio dvarą valdžiusioms ir krašto istorijai reikšmingoms Tyzenhauzų ir Pšezdzeckių giminėms. Parodoje eksponuojami dokumentai su šių giminių atstovų parašais. Tarp senųjų dokumentų taip pat buvo pristatomas garsaus Vilniaus universiteto medicinos profesoriaus Jozefo Franko (1771–1842) atsiminimų rankraštis, kuriame minimas Rokiškio dvaras. Renginio svečiai turėjo galimybę išvysti ir Lietuvos raštijai nusipelniusių, su Rokiškiu siejamų, asmenų –  Antano Strazdo, Jono Katelės, Juozo Tumo-Vaižganto, teisininko Mykolo Romerio, žurnalisto Juozo Keliuočio, bibliofilo Petro Jakšto rankraščius, laiškus ir autografus.

IMG 2311Ypatingo lankytojų dėmesio sulaukė, tik praėjusiais metais visuomenei viešai parodytas, vyskupo Motiejaus Valančiaus rankraštinis, paties autoriaus spalvingais piešiniais iliustruotas, giesmynas.

Šis Rokiškiui skirtas renginys – Vilniaus universiteto bibliotekos jau penktus metus tęsiamo projekto „Lietuva Vilniaus universiteto bibliotekoje“ dalis. Projekto tikslas – VU bibliotekoje saugomo regionų kultūros paveldo vertybių, turinčių išskirtinę svarbą Lietuvos ir jos kultūros istorijai, pristatymas, atskleidimas, aktualizavimas. Projektą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

LKT 01

 

 

 

Parengė Ramunė Gedvilaitė