Nuo šiandien iki pat Kovo 11-osios – Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dienos – kiekvieną savaitę su jumis dalinsimės Lietuvos laisvės istorijai svarbiais, VU bibliotekos lobynuose saugomais dokumentais! #AtkurtaLaisve

Šią ypatingą mums dieną dalinamės pirmosios Vinco Kudirkos Tautiškos giesmės publikacijos vaizdu. Vieno žymiausių lietuvių tautinio atgimimo ideologų, prozininko, publicisto, poeto Vinco Kudirkos (1858–1899) sukurta ir pirmą kartą išspausdinta Tautiška giesmė buvo skirta žurnalo Varpas dešimtmečiui pažymėti ir tik vėliau tapo Lietuvos valstybės himnu. Ši trumpa giesmė – tai kreipinys į Tėvynę, savotiška malda prašant stiprybės, linkint, kad Lietuvos vaikai būtų dori, mylėtų gimtąjį kraštą, savo artimą, ir trokštant, kad juos visus suvienytų meilė Lietuvai. Jau nuo pat pradžių Tautiška giesmė buvo populiari – giedota įvairiuose lietuvių susibūrimuose, o pirmą kartą viešai Lietuvoje šią giesmę atliko Miko Petrausko (1873–1937) vadovaujamas choras 1905 m. vasarą Vilniaus miesto teatre. Nors buvo kitų visuotinai paplitusių ir lietuvių pamėgtų giesmių, iš kurių ypač išsiskyrė 1879 m. Jurgio Zauerveino (Georg Sauerwein, 1831–1904) sukurta Lietuvninkai mes esam gimę, dar iki 1918 m. Nepriklausomybės paskelbimo Tautiška giesmė jau buvo visuotinai pripažinta kaip Lietuvos himnas. Visiškai uždrausta nuo 1950 m. Tautiška giesmė naujam gyvenimui prisikėlė 1988 m. lapkričio 18 d., kai tuometinė Lietuvos SSR Aukščiausioji Taryba suteikė jai oficialaus valstybės himno statusą.

Tegul tavo vaikai eina
Vien takais dorybės,
Tegul dirba ant naudos tau
Ir žmonių gėrybės.

Kudirka, Vincas. Tautiška giesmė.
Varpas, 1898, nr. 6.

Vasario 16 d