Vilniaus universiteto biblioteka, bendradarbiaudama su Italų kultūros institutu, 2022 m. sausio 19 d. 16 val. Baltojoje salėje (Universiteto g. 3, IV a.) atidaro* italų dailininko Amos Nattini iliustracijų parodą „Įstabusis pragaras“.
Parodoje bus eksponuojamos iliustracijos iš Dantės Aligjerio „Pragaro“ egzemplioriaus, kurį pats dailininkas Amosas Natinis (Amos Nattini, 1892–1985) padovanojo tuometiniam Italijos Užsienio reikalų ministerijos valstybės sekretoriaus pavaduotojui Dinui Grandžiui. Ilgai apie šį dokumentą nieko nebuvo žinoma, kol visai neseniai savo fonduose jį aptiko Užsienio reikalų ir tarptautinio bendradarbiavimo ministerijos biblioteka.
Leidinį sudaro 17 pirmųjų „Pragaro“ giesmių, kiekviena jų kalkografijos technika atspausdinta dviejuose grynojo skudurinio Fabriano popieriaus lakštuose. Poemos leidime naudojamą šriftą sukūrė pats dailininkas; kaip tokio teksto pavyzdys parodoje pateikiama I giesmė. Kiekvienai giesmei po kelių įvadinių iliustracijų dailininkas paskyrė po vieną chromolitografiją. Giesmių iš viso šešiolika (XI giesmė neiliustruota), kiekvienos matmenys šiek tiek skiriasi.
Amosas Natinis dailininko šlovės susilaukė dar jaunystėje. Patekęs į rašytojo Gabrielės D'Anuncijaus estetikos orbitą, tačiau likęs jos paribyje, perėmė modernui įprastas elegantiškas įmantrybes, nors savo interpretacijose siekė nuosaikesnės jų sintezės. Šiame ieškojimų lauke ilgainiui įsigalėjo dėmesys klasikiniu stiliumi perteikiamiems anatomijos motyvams, derinamiems su kūno judesių studija.
A. Natinio stilius išryškėjo dar 1915 metais, kai nuolatinei dailės ekspozicijai Milane jis pateikė tris darbus, iliustruojančius tris „Dieviškosios komedijos“ giesmes. Siekdamas dar gilesnių sąsajų su poema ir ruošdamasis 600-ųjų Dantės mirties metinių minėjimui, 1919 metais Natinis vėl grįžo prie „Pragaro“ giesmių iliustravimo. Nuo tol ištisus dvidešimtį metų visą savo kūrybą jis skyrė tik šiam tikslui, kurio siekė vienuoliškai pasišventęs, nesiblaškydamas ir nenukrypdamas į kitas temas.
Dantės Aligjerio 700-ųjų mirties metinių minėjimas 2021 metais buvo tinkama proga iš naujo atrasti Amoso Natinio dailę ir įspūdingiausią jo kūrybos dalį – „Dieviškosios komedijos“ iliustracijas. Ne tik Genujos, bet ir visos Italijos mastu, šis dailininkas yra įdomus ir reikšmingas XX a. pradžios meno pasaulio atstovas.
Amoso Natinio iliustracijų paroda „Įstabusis pragaras“ veiks Vilniaus universiteto bibliotekos Baltojoje salėje (Universiteto g. 3, IV a.) nuo sausio 19 d. iki vasario 3 d.
*Parodos atidarymo renginio metu privaloma dėvėti ne žemesnio kaip FFP2 lygio respiratorius.
Snieguolė Misiūnienė
2022-01-13