Pradžia: 2018-11-28 11:15
Pabaiga: 2019-03-01 11:15

Lietuvos kariuomenė šiais metais mini savo atkūrimo šimtmetį.

Siekdama paminėti šią Lietuvos nepriklausomybei saugoti skirtos organizacijos sukaktį, VU biblioteka lapkričio 28 d. P. Smuglevičiaus salėje visuomenei pristatė parodą „Už Tėvynę, už laisvę!“.

Lietuvos kariuomenės šimtmečiui skirta paroda aprėpia Lietuvos kariuomenės istoriją nuo XIII a. iki šiuolaikinės Lietuvos kariuomenės susikūrimo. Renginio atidarymo metu bibliotekos svečiams bus ne tik pristatyta paroda, bet taip pat visi norintys bus kviečiami peržiūrėti trumpo metražo filmą „Leitis“ ir paklausyti karo istoriko mjr. Gintauto Jakšto pasakojimo apie Lietuvos karo tradicijų tąsą.

Kariuomenei skirtoje parodoje eksponuojami net 133 Vilniaus universiteto bibliotekoje saugomi dokumentai: knygos, rankraščiai ir grafikos kūriniai, vienaip ar kitaip susiję su LDK kariuomene ir jos karvedžiais, neatsiejant su mūsų kariuomenės žygdarbiais susijusių dokumentų nuo to meto Europos karo teorijos, taktikos, ginkluotės ar įtvirtinimų bei mūšių planavimo istorijos.

Didžioji dalis eksponatų – knygų atrinkta iš buvusios senosios Vilniaus akademijos bibliotekos kolekcijos. Šiame fonde saugomi Europoje garsių karo teoretikų, inžinierių ir istorikų veikalai, iš kurių patirties ir idėjų sėmėsi tokie Vilniaus akademijos auklėtiniai, kaip raketinės artilerijos Europoje pradininkas, 1632–1634 m. Smolensko kampanijos, taip pat ir daugelio kitų XVII a. karinių konfliktų dalyvis Kazimieras Semenavičius.

Parodoje pristatoma daug unikalių eksponatų, kurie dėl savo ypatingos vertės yra eksponuojami pirmą kartą. Vienas tokių – seniausia spausdinta knyga šiuo metu esanti Vilniaus universiteto bibliotekoje – tai 1472 metais Veronoje išspausdintas ypatingu puošnumu išsiskiriantis inkunabulas – italų inžinieriaus Roberto Valturijo veikalas „Apie karybą“. Yra žinoma, kad būtent šiuo ypač gausiai tiksliomis techninėmis iliustracijomis praturtintu R. Valturijo veikalu savo karinėse kampanijose rėmėsi tuometinės Europos valstybių valdovai, karvedžiai ir inžinieriai.

Parodos eksponatus pagyvina šiuolaikinės Lietuvos kariuomenės nuotraukos, kurias maloniai sutiko atrinkti ir leido eksponuoti Lietuvos Krašto apsaugos ministerija. Parodos lankytojui bus įdomu pamatyti sugretintus vaizdus: šalia senovės kario ar anų laikų karinės technikos įrenginio graviūrų – šiuolaikinės modernios Lietuvos kariuomenės nuotraukas.

Paroda vyksta VU bibliotekos P. Smuglevičiaus salėje (Universiteto g. 3), veiks iki 2019 m. kovo mėn.