Kiekvieną savaitę nuo Vasario 16-osios iki pat Kovo 11-osios su jumis dalinamės Lietuvos laisvės istorijai svarbiais, VU bibliotekos lobynuose saugomais dokumentais! #AtkurtaLaisve

Šį kartą pristatome žymaus lietuvių visuomenės veikėjo, publicisto, istoriko, gydytojo, lietuvių profesionaliosios žurnalistikos pradininko, vieno iš laikraščio Aušra sumanytojų ir steigėjų Jono Šliūpo (1861–1944) veikalą „Iszganymas wargdienio“. Jame pirmą kartą iškelta lietuvių politinės nepriklausomybės idėja, išreikštas Lietuvos valstybingumo siekis. 1886 m. Niujorke leistoje knygelėje jos autorius taip pat kėlė socialinės nelygybės problemą, ragino gyventojus kovoti su ydinga santvarka ir išnaudojimu.

J. Šliūpas garsėjo kaip nenuilstamas kovotojas už lietuvybę: priešinosi krašto lenkinimui, siekė lietuvių spaudos grąžinimo ir lietuvių kalbos įtvirtinimo, skleidė nepriklausomos Lietuvos idėją, ugdė lietuvių bendruomenės tautinę savimonę. Nepaisant skandalingos tiems laikams pasaulėžiūros (J. Šliūpas propagavo materializmą, laisvamanybę, neigė religinę pasaulėžiūrą) buvo gana populiarus tarp lietuvių inteligentijos – ypač jaunuomenės.

[...] lietuviai turi turėti būrinę lietuvišką vyresnybę, bet ne maskolišką, vokišką ar lenkišką!

Šliūpas, Jonas. Iszganymas wargdienio.

Sliupas LT 1

VU bibliotekos Šiaulių akademijos Informacijos centre saugomas turtingas dr. J. Šliūpo archyvas. Daugiau informacijos galite rasti čia.

2021-03-03