VU biblioteka tęsia „Puošnaus popieriaus pasakojimus“ ir kviečia atverti jau antrą šios skaitmeninės ekspozicijos dalį, šį kartą skirtą pristatyti taškytojo dekoruoto popieriaus techniką. Taigi, kas slepiasi po pavadinimu Nutūpęs spiečius. Taškytasis popierius?

02 02 VU bibliotekos pasakojimai sumazintasDviejų spalvų dažais taškyti priešlapiai. Iš: Йосиф Велямин Рутський, SOWITA WINA... Vilnius, 1621 m. Fotografija: R. Malaiška

Dar 1658 m. olandų dailininkas Dirckas De Bray‘us šiuo būdu dekoruoti popierių mokė taip: ...paimk šiurkštų šerių teptuką ir mirkyk dažuose iki teptukas pasidengs spalva; tada perbrauk teptuką pirštu taip, kad dažai užtikštų ant priekinio knygos krašto; svarbiausia taškyti tolygiai, o tam, kad dažų nepatektų tarp lapų, ant knygos turi uždėti lentą ir dar ką nors sunkaus ant viršaus.

Ko gero, sutiksite, kad nurodymai neatrodo labai sudėtingi. Ne veltui taškytojo popieriaus technika laikoma viena paprasčiausių popieriaus puošybos būdų (bent atlikimo požiūriu); dėl savo paprastumo taškytasis popierius dažnai nublanksta šalia sudėtingesnių dekoratyvinio popieriaus rūšių. Vis dėlto, būtent ši technika yra labiausiai susijusi su pačių knygrišių vaizduote ir skoniu puošiant savo dirbinius. O pati taškytojo popieriaus istorija atskleidžia glaudų ryšį su gamta ir joje esančių raštų stebėjimu, perkeliant matytus vaizdinius ant norimo puošti objekto paviršiaus.

02 05 VU bibliotekos pasakojimaiTilvikinių šeimos paukščių kiaušinis ir pempės fone. Eksponatai iš Konstantino Tyzenhauzo (1786–1853) kolekcijos, saugomos VU Zoologijos muziejuje. Fotografija: VU biblioteka

Neretai dekoratyvus popierius imitavo kokią nors medžiagą – audinį, odą, akmenį ir kitus objektus. XVII–XVIII a. knygų rinkiniuose dažnai pasitaiko rusvai dažyto pagrindo popieriaus, ant viršaus taškyto juodos spalvos dažais. Įsižiūrėję ir daugiau pastudijavę šį dažymo būdą, nenustebsite sužinoję, kad vokiškai toks popierius vadinamas Kiebitzpapier, t. y. pempės kiaušinio rašto popieriumi.

Panašiu metu Europoje išpopuliarėjo ir odos dekoravimas taškytuoju būdu, šią techniką vadinant „odos marmuravimu“. Ją atliekant, paprasta augalinio rauginimo natūralios rudos spalvos oda buvo aptaškoma ar kitaip išmarginama tamsiais dažais.

VU bibliotekos pasakojimai sumazintasTaškyti knygų viršeliai: oda ir taškytuoju popieriumi aptrauktas viršelis (mažoji knyga) bei marmuruotos odos viršelis. Fotografija: R. Malaiška

Tyrinėdami taškyto dekoravimo pavyzdžius atkreipkite dėmesį ir į tai, kaip šia technika dekoruojami knygų bloko kraštai. Pasirodo, čia slypi maža gudrybė – knygrišio išmarginti knygos kraštai paslėpdavo galimus defektus ir labiau traukė užsakovų akį. Kokių dar gudrybių sugalvodavo dekoruotojai ir kokie netikėti faktai slepiasi po šia paprasta, bet subtiliai žaisminga ir žvilgsnį prikaustančia dekoravimo technika – kviečiame atrasti patiems šiame itin spalvingame pasakojime.

Skaitmeninė ekspozicija „Puošnaus popieriaus pasakojimai“ lietuvių ir anglų kalbomis pristatoma Google Arts and Culture platformoje. Antrą dalį Nutūpęs spiečius. Taškytasis popierius galite matyti pasirinkę šią nuorodą.

Kiti pasakojimai:

Žingsniuojanti klišė. Ksilografinis popierius. Rugsėjo 15 d. Žiūrėti galite pasirinkę šią nuorodą.

Sugautas raibulys. Marmuruotas popierius – rugsėjo 28 d.

Minkštas pėdsakas. Kleisterinis popierius – spalio 5 d.

Aukso sodas. Brokatinis popierius – spalio 12 d.

2021-09-21