pilieciu mokslasPiliečių mokslas – būdas vykdyti mokslinius tyrimus ir/ar projektus, pasitelkus visuomenės narius, kurie nėra profesionalūs mokslininkai. Tokiu būdu nepatiriant reikšmingų išlaidų ir neturint didelių žmogiškųjų išteklių, galima surinkti, patikrinti labai didelius kiekius duomenų. Piliečių mokslas ne tik mažina išlaidas, sudaro neįtikėtinai didelių imčių galimybes, bet ir didina visuomenės įsitraukimą, pasitikėjimą mokslu.

Šių metų pradžioje Vilniaus universitetas pasirašė Arqus aljanso atvirojo mokslo politikos dokumentą, kuriuo išreiškė palaikymą atvirojo mokslo praktikoms. Dokumente keliami tikslai tapti atviresniais visame mokslo procese. Praktikuojant piliečių mokslą bus siekiama stiprinti ryšius su visuomene, įvairiausių sričių ekspertais už akademinės bendruomenės ribų, sudaryti galimybes į mokslo tyrimų veiklas įsitraukti visuomenei, skirti dėmesio ir atskirtį patiriančioms, sunkiai pasiekiamoms visuomenės grupėms. Tikėtina, kad šios grupės – tautinės, religinės mažumos, asmenys, patiriantys skurdą ir kt. turi žinių, kurių mokslininkai kol kas dar nėra atradę.

Piliečius į mokslo veiklas galima įtraukti įvairiuose etapuose – kol kas Lietuvoje populiariausia visuomenę pasitelkti duomenų rinkimui. Turbūt žinomiausias, plačiausiai žiniasklaidoje aprašomas piliečių mokslo projektas – Rūšių ralis, vykstantis kasmet nuo 2012 m. Pilieciumokslas.lt duomenimis, šiuo metu vykdomi dar 8 projektai, kviečiantys į mokslo tyrimus įsitraukti visuomenę. Įvertinus piliečių mokslo teikiamą naudą atrodo, kad tokio pobūdžio projektų Lietuvoje galėtų vykti gerokai daugiau. Ar mokslininkai vis dar nepasitiki piliečiais kaip duomenų rinkimo pagalbininkais? Ar akademinei bendruomenei reikėtų daugiau informacijos bei palaikymo? Vilniaus universiteto biblioteka, vystant piliečių mokslą, galėtų prisidėti šiose srityse:

• Komunikacijos srityje. Biblioteka, sulaukdama didelio srauto skaitytojų, gali skleisti žinią apie prasidedantį projektą, padėti pritraukti dalyvius, taip pat ir užtikrinti rezultatų sklaidą pasibaigus projektui;
  • Duomenų valdymo srityje – kvalifikuoti duomenų vadybininkai gali konsultuoti individualiai duomenų rinkimo ir saugojimo klausimais;
  • Suteikti reikalingą infrastruktūrą – tiek pakviesti naudotis bibliotekos erdvėmis ir technine įranga, tiek rekomenduoti talpyklas duomenims ir publikacijoms;
  • Konsultuoti įvairiais su atviruoju mokslu ir piliečių mokslu susijusiais klausimais – el. paštu arba MsTeams platformoje – Eglė Juodė.

Informaciją pateikė Eglė Juodė

2022-04-20