Spalio 12 dieną Vilniaus universiteto (VU) bibliotekos P. Smuglevičiaus salėje atidaryta senųjų dokumentų paroda „Liepsnojęs nuo Dievo ir Dievui – 400 metų Šv. Juozapato kankinystei“.

Sveikinimo žodį tarė VU prorektorius dr. Artūras Vasiliauskas, pasidžiaugdamas bibliotekos turtais kaip svarbia Lietuvos istorijos dalimi. Jis pabrėžė bendros Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės tautų istorijos reikšmę mūsų tapatybės išsaugojimui. Šv. Juozapatas Kuncevičius – bendros tapatybės kūrimo pavyzdys, padėsiantis mums atsispirti visoms pasaulio negandoms, išlaikyti lietuvių ir ukrainiečių tautų ryšį.

VU prorektorius dr. Artūras Vasiliauskas

VU bibliotekos generalinė direktorė Irena Krivienė pasveikino visus susirinkusiuosius, padėkojo parodos rengėjams ir partneriams iš Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos ir Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos. Ji pabrėžė, jog ši paroda – tai bendrystės, padėkos ir palaikymo ukrainiečių tautai ženklas. Paroda unikali ir tuo, jog pirmą kartą visi parodos eksponatai yra suskaitmeninti. Taigi, ir pasibaigus parodai skaitmeninė kolekcija bus prieinama visiems besidomintiems be jokių apribojimų. Direktorė pasidžiaugė ir unikalia galimybe parodoje eksponuoti Šv. Juozapato Kuncevičiaus bažnytinių rūbų rekonstrukciją.

VU bibliotekos generalinė direktorė Irena Krivienė

Šv. Juozapato Bazilijonų ordino protoarchimandritas Robert Lisseiko savo kalboje pabrėžė, jog Šv. Juozapatas – tai vienybės apaštalas, visu savo gyvenimu ir tarnyste siekęs sujungti žmones, tautas, tikėjimus. Šiuo laikotarpiu, kai Ukrainoje, kur gimė Šv. Juozapatas, vyksta karas, šis paminėjimas mums labai svarbus, liudijantis vienybę ir ukrainiečių tautos palaikymą.

ProtoarkimandritasŠv. Juozapato Bazilijonų ordino protoarchimandritas Robert Lisseiko

Parodos atidarymo dalyviams ukrainietiškas dainas dainavo Ala Čeres (Alla Cheres, Ukraina), bandūrininkė iš Irpinės.

Ala ČeresMuzikos atlikėja Ala Čeres

Šv. Juozapato Kuncevičiaus liturginių rūbų rekonstrukcijos projektą pristatė Istorijos fakulteto dėstytoja dr. Genutė Kirkienė ir studentas Tomas Antropikas. Dėstytoja dėkojo projekto mecenatams, rėmėjams ir džiaugėsi talentingu studentu, kuris yra Lietuvos tautodailininkų sąjungos narys, sugebėjęs savo rankomis sukurti šią autentišką rekonstrukciją.

G Kirkienė ir T Antropikas

Juozapato drabuziai copyIstorijos fakulteto dėstytoja dr. Genutė Kirkienė ir studentas Tomas Antropikas

Parodą susirinkusiesiems pristatė kuratorės dr. Ina Kažuro ir Brigita Zorkienė.

Parodoje galima pamatyti dokumentus, liudijančius Šv. Juozapato Kuncevičiaus žygdarbio ir kankinystės įprasminimą Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kultūroje. Parodai atrinkti 66 dokumentai – rankraščiai, spaudiniai, grafika, žemėlapiai. Parodos eksponatuose atskleidžiama istorija apima laikotarpį nuo unijos ištakų XV amžiuje iki Šventojo Juozapato kulto raidos XVIII amžiuje. Šv. Juozapato kankinystė buvo apdainuojama poezijoje, bažnytinėse giesmėse ir liaudies dainose. Dvasininkai aiškino jo misiją pamoksluose.

Ina copy copy

Brigita copyParodos kuratorės dr. Ina Kažuro (kairėje) ir Brigita Zorkienė

Spausdintose knygose buvo platinami palaimintojo Juozapato stebuklai. Jo vardas skambėjo tiek aukštos lotyniškos kultūros intelektualinėje aplinkoje, tiek plačioje neturtingų tikinčiųjų bendruomenėje. Eksponatuose  atsispindi išskirtinis Šv. Juozapato garbinimas XVII a. – jis buvo vienas populiariausių Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės Baroko epochos šventųjų.

Šios didžios asmenybės, gyvenusios 1580–1623 metais, pagrindinė misija buvo katalikų ir stačiatikių Bažnyčių vienybė. Šiandien Šv. Juozapato skelbta vienybės idėja įgauna papildomą prasmę, kaip visų žmonių susivienijimas prieš karą Ukrainoje.

Paroda VU bibliotekos P. Smuglevičiaus salėje (Universiteto g. 3, I a.) veiks iki 2024 metų kovo mėnesio. Šv. Juozapato liturginių drabužių rekonstrukcija bus eksponuojama iki 2023 m. lapkričio 10 d.

Parodos atidarymo akimirkos: čia

Nuotr. aut. Donatas Jarutis