Sidebar

Balandžio mėnesį mokslo produkciją kuriančių, finansuojančių ir vertinančių organizacijų atstovų iniciatyvinė grupė paskelbė Barselonos atvirosios mokslinės informacijos deklaraciją.

Mokslinė informacija – tai informacija, sukuriama vykdant mokslinę veiklą, pavyzdžiui, mokslinių tyrimų metaduomenys, informacija apie moksliniams tyrimams naudojamą programinę įrangą, bibliografinė publikacijų informacija, mokslo projektų finansavimo šaltiniai, informacija apie mokslo projektus vykdančias organizacijas.

Siekdamos didesnio skaidrumo ir atvirumo moksle, Barselonos deklaraciją pasirašiusios organizacijos priėmė keturis įsipareigojimus:

1. Mūsų kuriama ir naudojama mokslinė informacija bus pagal nutylėjimą atvira.

  • Mokslo ir mokslo institucijų vertinimui, strateginiam planavimui ir kitais klausimais rinksimės atvirą mokslinę informaciją.
  • Informacija apie mūsų veiklas ir sukurtą mokslo produkciją bus atvira, išskyrus išimtinius atvejus (kiek įmanoma - atviri, kiek būtina - uždari).

2. Naudosimės paslaugomis ir sistemomis, palaikančiomis ir įgalinančiomis atvirą mokslinę informaciją.

  • Reikalausime, kad leidėjų ir leidybos platformų publikavimo procese sugeneruota mokslinė informacija (pvz., metaduomenys) būtų atvirai prieinama, naudojant atvirus protokolus ir nekintančius identifikatorius, kur tai įmanoma.
  • Vidinėse mokslinės informacijos valdymo platformose ir sistemose turi būti sudaryta galimybė informaciją eksportuoti ir atverti naudojant atvirus protokolus ir nekintančius identifikatorius.

3. Palaikysime atviros mokslinės informacijos infrastruktūrų tvarumą.

  • Prisiimame atsakomybę už atvirosios mokslinės informacijos infrastruktūrų palaikymą, pavyzdžiui, prisidėdami prie bendruomenių plėtojimo ir valdymo, bei sąžiningai ir teisingai prisidėdami prie šių infrastruktūrų finansinio stabilumo ir vystymo.
  • Tikimės, kad mūsų palaikomos infrastruktūros užtikrins tvarumą ir bendruomenių valdymą taikydamos gerąsias praktikas (pvz. Atvirosios mokslo infrastruktūros principus, angl. Principles of Open Scholarly Infrastructure).

4. Palaikysime bendrus veiksmus, kurie padėtų paspartinti perėjimą prie atviros mokslinės informacijos.

  • Pripažįstame dalinimosi patirtimi ir veiksmų koordinavimo svarbą siekiant sisteminių pokyčių, skatinančių perėjimą nuo uždaros prie atviros mokslinės informacijos.
  • Dėl pokyčių įgyvendinimo palaikome Atviros mokslinės informacijos koalicijos įkūrimą ir bendradarbiavimo su susijusiomis iniciatyvomis ir organizacijomis stiprinimą.

Atvira mokslinė informacija


Vilniaus universitete „kiek įmanoma – atviri, kiek būtina – uždari” principas įtvirtintas 2022 metais Senato posėdyje priimtose Atvirojo mokslo politikos gairėse ir 2023 metais Rektoriaus pasirašytame Atvirojo mokslo politikos gairių įgyvendinimo plane.

Atvirojo mokslo politikos gairių įgyvendinimo planas numato visos Universitete sukurtos mokslinės produkcijos, taip pat ir mokslinių tyrimų metaduomenų atvirumą, tam skirtų infrastruktūrų – institucinių duomenų talpyklų MIDAS ir COD palaikymą.

Atsižvelgdami į tai, sveikiname Barselonos atvirosios mokslinės informacijos deklaraciją sukūrusią iniciatyvinę grupę ir tikimės, kad šis dokumentas pozityviai prisidės prie Europos ir pasaulio atvirojo mokslo ekosistemos raidos.

Parengė Eglė Juodė

2024-05-29

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos Sutinku