Piliečių mokslas – neatskiriama šiuolaikinės mokslinių tyrimų politikos dalis. Jis yra įtvirtintas svarbiausiuose mokslinę veiklą reglamentuojančiuose nacionaliniuose ir tarptautiniuose strateginiuose dokumentuose, skatinančiuose piliečių mokslo integravimą į įprastą mokslinę veiklą. Vilniaus universitete piliečių mokslo iniciatyvoms nėra skiriamas pakankamas dėmesys, ir jos neretai lieka mokslinių tyrimų periferijoje. Viena esminių priežasčių, lemiančių piliečių mokslo iniciatyvų Vilniaus universitete trūkumą, yra žinių apie piliečių mokslo idėjas ir principus stygius, būdingas ne tik VU bendruomenei, bet ir patiems piliečiams, kurie norėtų įsitraukti į įvairius piliečių mokslo projektus.
Siekiant pakeisti susiklosčiusią situaciją piliečių mokslo atžvilgiu, 2024 m. gegužės 22 d. Universitete pradėtas įgyvendinti projektas „Piliečių mokslo sklaida Vilniaus universitete: specialistų kompetencijų stiprinimas ir tyrėjams teikiamų paslaugų kokybės gerinimas“ (Nr. 10-040-T-0014). Numatyta projekto įgyvendinimo trukmė: 2024 m. gegužės 20 d.–2025 m. Projekto vertė: 56 990,12 EUR. Projekto vadovė: dr. Gitana Naudužienė. Projekto įgyvendinimą finansuoja Europos Sąjunga NextGenerationEU.
Iki šiol VU nebuvo rengiami jokie mokymai VU akademinei bendruomenei apie piliečių mokslą, taip pat stinga metodinių priemonių šia tema. Mokymų inicijavimui, kūrimui ir vedimui reikalingi kompetentingi Atvirojo mokslo specialistai, kurie tyrėjams perteiktų žinias apie piliečių mokslo koncepciją, siūlomas galimybes ir teikiamas naudas. Tokie mokymai reikalingi ne tik VU bendruomenei, bet ir neprofesionaliems mokslininkams (piliečiams). Šio projekto tikslas – skatinti piliečių mokslo politikos įgyvendinimo procesą Vilniaus universitete ir už jo ribų, stiprinant piliečių mokslo politikos įgyvendinimą administruojančių specialistų kompetencijas, parengiant piliečių mokslo temai skirtas metodines priemones.
Planuojama, kad šie specialistai kompetencijas ir gebėjimus teikti kokybiškas, piliečių mokslo inciatyvas skatinančias paslaugas Universiteto bendruomenei ir už jos ribų ugdys dalyvavimo įvairiuose mokymuose, seminaruose ir konferencijose metu. Įgytos žinios bus inkorporuotos į dviejų metodinių priemonių – mokymų programų apie piliečių mokslą – turinį. Naujos mokymų programos bus skirtos ne tik universiteto akademinei bendruomenei, bet ir kitoms suinteresuotoms šalims: universiteto neakademinių kamieninių padalinių žmogiškiesiems ištekliams ir piliečių mokslu besidomintiems piliečiams. Taip pat projekto įgyvendinimo metu planuojama VU MKIC surengti tarptautinę konferenciją apie piliečių mokslą, kuri sutelks skirtingas suinteresuotas šalis – ne tik akademinę bendruomenę, universitetų neakademinių padalinių atstovus, bet ir pačius piliečius. Tikimės, kad šio projekto įgyvendinimo rezultatai prisidės prie darnios Vilniaus universiteto piliečių mokslo ekosistemos kūrimosi ir plėtros.
„Projektas finansuojamas Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo plano „Naujos kartos Lietuva lėšomis“.
Parengė Indra Giraitė
2024-06-04