Sidebar

MODUS copy copyViena iš Vilniaus universiteto 2021–2025 m. strateginiame veiklos plane numatytų veiklų buvo parengti „Atvirojo mokslo politikos gaires“. Jomis buvo siekiama įtvirtinti pagrindinius principus ir nuostatas, kuriais vadovaujantis Universitete yra įgyvendinama atvirojo mokslo politika, bei įveikti tokius XXI a. kylančius iššūkius kaip dinamiškai besivystantis mokslinių žinių laukas, dideliais kiekiais generuojami mokslinių tyrimų duomenys, konkurencija, bendradarbiavimo tarp mokslininkų stoka ir kt. Gairėmis siekiama užtikrinti atvirosios mokslo kultūros formavimą, atvirojo mokslo principų laikymąsi, skatinti atvirumą mokslo bendruomenėje ir jos veikloje, gerinti mokslinių ir meno tyrimų rezultatų ir jais pagrįstų švietimo išteklių kokybę, taip pat mokslinių tyrimų sklaidą visuomenei. VU atvirojo mokslo politika paremta principu, kad moksliniai tyrimai, tyrimų procesai bei rezultatai būtų „kiek įmanoma – atviri, kiek būtina – uždari“.

2022 m. vasario 22 d. Vilniaus universiteto atvirojo mokslo politikos gairės (toliau – Gairės) buvo patvirtintos VU Senato, o 2023 m. birželio 6 d. VU Rektoriaus įsakymu buvo patvirtintas ir „Vilniaus universiteto atvirojo mokslo politikos gairių įgyvendinimo planas 2023–2028 m.“ (toliau – Planas), kuriuo remiantis, Vilniaus universitete yra vykdomos įvairios su atviruoju mokslu susijusios veiklos. Už plano veiklų įgyvendinimą yra atsakingi Universiteto padaliniai, todėl bendradarbiavimas yra esminė sąlyga siekiant tapti kiek įmanoma atviresne moksline bendruomene. Planas ne tik padeda įgyvendinti atvirojo mokslo politiką, bet ir formuoja atsakingą, sąžiningą, įtraukią bei atvirą mokslo bendruomenę.  

Kaip gimė atvirasis mokslas ir kodėl jo principai turėtų būti svarbūs VU mokslininkams ir visuomenei? 

Nors atvirojo mokslo principai mokslinėje veikloje buvo pradėti taikyti vos pradėjus leisti mokslinius žurnalus, terminas „atvirasis mokslas“ atsirado neseniai ir paplito po to, kai jį vienoje savo 2014 m. paskelbtoje ataskaitoje pavartojo Europos Komisija (EK)  

Šiandien atvirasis mokslas įvardijamas kaip judėjimas, apimantis visus mokslo rezultatus, jo tikslas – didinti skaidrumą, atkartojamumą, patikimumą ir prieinamumą visuose mokslinės veiklos etapuose. Pagrindiniai atvirojo mokslo principai – skaidrumas, patikrinamumas, kritiškumas ir atkuriamumas,  lygios galimybės, atsakomybė, pagarba ir atskaitomybė, bendradarbiavimas, dalyvavimas ir įtrauktis bei lankstumas. Pasaulyje atvirojo mokslo judėjimą palaiko tokios organizacijos kaip Europos Komisija, UNESCO, Europos Parlamentas, Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija (EBPO), Jungtinės Tautos, Pasaulio bankas ir kt. 

Įgyvendinant atvirojo mokslo principus Vilniaus universitete siekiama, kad mokslo žinių kūrimo, vertinimo ir komunikavimo procesai būtų atviri ne tik mokslininkams, bet ir piliečiams, kad daugiakalbės mokslo žinios būtų visiems atvirai pateikiamos, prieinamos ir pakartotinai panaudojamos, o viešosiomis lėšomis finansuojami mokslo projektų rezultatai būtų viešai prieinami. 

Kas naujo įgyvendinant atvirojo mokslo politiką Vilniaus universitete 2023–2024 m.?

2023 m. buvo suformuota atvirojo mokslo specialistų komanda, įsteigtos naujos pareigybės, tarp jų ir atvirojo mokslo veiklų koordinatoriaus pareigybė. Pagrindinės ir svarbiausios 2023–2024 m. Atvirojo mokslo politikos gairių įgyvendinimo plane įvykdytos ir planuojamos 2024 m. pabaigti veiklos:

  • Peržiūrimi ir atnaujinami su Plano veiklų įgyvendinimu susiję teisiniai dokumentai Universitete. 2024 m. parengti ir su kitais padaliniais derinami Vilniaus universiteto atvirosios prieigos prie mokslo (meno) ir studijų darbų nuostatų ir Vilniaus universiteto dokumentų įkėlimo į Lietuvos akademinės elektroninės bibliotekos informacinės sistemos talpyklą (eLaba) tvarkos aprašo keitimo, Vilniaus universiteto mokslinių tyrimų duomenų valdymo gairių ir Mokslinių tyrimų duomenų tvarkymo Nacionalinio atviros prieigos mokslinių tyrimų duomenų archyvo (MIDAS) informacinėje sistemoje taisyklių keitimo siūlymai.
  • 2023 m. pradėta mokslinės veiklos vertinimo instituciniu lygiu peržiūra CoARA (angl. Coalition for Advancing Research Assessment) esminių principų (angl. Core Commitments) kontekste, 2024 m. rengiamas veiksmų planas dėl mokslo vertinimo instituciniu lygiu peržiūros. Siekiama, kad vertinant mokslinius tyrimus ir tyrėjus būtų pripažįstami įvairesni mokslinės veiklos rezultatai, o vertinimo procesas būtų grindžiamas kokybiniu vertinimu, papildant jį atsakingai naudojamais kiekybiniais rodikliais.
  • Biblioteka jau seniai neįsivaizduojama be reguliarių kasmetinių mokymų ir konsultacinės pagalbos organizavimo atvirojo mokslo klausimais. 2024 m. pavasarį buvo pasiūlyti dveji nauji mokymai: ,,Creative Commons Kūrybinių bendrijų licencijos“ bei ,,Grobuoniškų žurnalų detektyvai“. Planuojama bendruomenei pasiūlyti dar trejus naujus mokymus mokslometrijos, piliečių mokslo, mokslo etikos temomis. 2024 m. rudenį planuojama sukurti ir pristatyti atvirojo mokslo konsultacinį portalą, veikiantį vieno langelio principu. Šiais metais taip pat planuojama sukurti dalinimosi patirtimi platformą, skirtą tyrėjams ir dėstytojams, kuriantiems atviruosius mokymosi išteklius.
  • Didėjantis ir populiarėjantis mokslinių tyrimų, kuriuose dalyvauja visuomenė ir taikomi piliečių mokslo principai, skaičius atveria galimybes aktyviai prisidėti prie Europos piliečių mokslo politikos formavimo, rasti naujų mokslinės tiriamosios veiklos partnerių. Tuo tikslu 2024 m. buvo patvirtinta institucinė Vilniaus universiteto narystė Europos piliečių mokslo asociacijoje (ECSA) bei gautas finansavimas įgyvendinti projektą „Piliečių mokslo sklaida Vilniaus universitete: specialistų kompetencijų stiprinimas ir tyrėjams teikiamų paslaugų kokybės gerinimas“. Pirmą kartą balandžio mėnesį Universitete paminėtas Piliečių mokslo mėnuo, bendruomenei organizuoti renginiai, rengti ir publikuoti straipsniai Bibliotekos naujienose ir socialiniuose tinkluose.
  • Plane Universitetas daug dėmesio skiria atvirojo mokslo infrastruktūrai, įskaitant ir Nacionalinį atvirosios prieigos mokslinių tyrimų duomenų archyvą (MIDAS), kuriame duomenis gali talpinti Universiteto bendruomenė. Duomenų kokybė ir atitikimas FAIR principams (surandami (angl. findable), pasiekiami (angl. accessible), sąveikūs (angl. interoperable) ir tinkami pakartotinai naudoti (angl. reusable)) yra svarbus atvirojo mokslo aspektas, todėl Universitetas tam skiria daug dėmesio investuodamas į atvirojo mokslo infrastruktūros palaikymą.
  • 2024 m. gegužės 13 d. Rektorius patvirtino Vilniaus universiteto skatinimo už reikšmingą indėlį į atvirąjį mokslą konkurso nuostatus. Rudenį, tarptautinės Atvirosios prieigos savaitės metu, pirmą kartą Universiteto istorijoje bus apdovanoti prie atvirojo mokslo idėjų sklaidos ir įgyvendinimo prisidėję VU bendruomenės nariai. Per vasarą Vilniaus universiteto kamieniniai padaliniai svarstys apie galimus kandidatus nominacijoms, tačiau savo kandidatūras tyrėjai, mokslininkai, doktorantai gali teikti ir patys, todėl kviečiame sulaukus tikslinės informacijos apie konkursą patiems susisiekti su savo akademinio padalinio vadovu bei pasidalinti informacija apie įvykdytus darbus atvirojo mokslo srityse. 

Jei turite klausimų, pastebėjimų, pasiūlymų, susijusių su Plano veiklų įgyvendinimu VU, kviečiame kreiptis į AM veiklų koordinatorę Ingą Banytę el. paštu:

2024-06-07

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos Sutinku