Sidebar

Senosios observatorijos gaubliai, kurių restauravimu rūpinasi biblioteka ir VU fondas – unikalūs Europos mokslo istorijos paminklai, išgyvenę sudėtingus istorijos laikotarpius ir išlikę iki šių dienų.

8 iliustracijaŠį kartą norime plačiau aptarti porinius dangaus ir žemės gaublius, pagamintus vieno žymiausių olandų kartografijos aukso amžiaus kūrėjų Vilemo Jansono Blau Amsterdame 1622 metais. Jie labai vertinami visame pasaulyje dėl meistriškai išraižytų spalvintų vario graviūrų ir dėl to, kad buvo nuolat pildomi naujausiais atradimais. 1616 metais jis pagamino pirmuosius 68 cm diametro gaublius, kokius turime ir mes. Tai buvo didžiausi gaminami gaubliai ištisus 70 metų. Jie buvo labai populiarūs turtingųjų sluoksniuose ir labiau tarnavo kaip statuso simbolis nei mokslo instrumentas. Be to, V. J. Blau garsėjo kaip puikus graveris. Tokio dydžio gaubliams pagaminti reikėjo net 38 vario graviūrų juostelių, o tai buvo labai brangus procesas. Mokslininkai mini, kad pasaulyje žinoma 18 išlikusių 1622 metais pagamintų žemės gaublių. Taigi, vienas jų VU, o dar vieną turi Torunės muziejus.

J. Blau dangaus gaubliai ypač vertingi todėl, kad seną iki tol naudotą Ptolemėjaus žvaigždėlapį jis papildė naujais, tikslesniais danų astronomo Tycho Brahės duomenimis. Mat žymusis kartografas ir spaustuvininkas metus dirbo ir mokėsi pas šį astronomą ir pirmasis savo gaubliuose panaudojo jo duomenis. Tycho Brahė tikslesniais prietaisais atnaujino seną žvaigždėlapį – jis matė žymiai didesnę šiaurinio dangaus dalį, todėl čia pažymėjo daug naujų, Ptolemėjaus nepastebėtų žvaigždžių. Įdomu tai, kad dangaus kartografijos istorijoje labai įsigalėję meniniai įpročiai. Žvaigždėlapiuose žvaigždynus vaizduojančios figūros visados būna tose pat pozose, bet jų apranga ir bruožai skiriasi. Nuo renesanso laikų dauguma žvaigždynų figūrų nuogos. Nuo Merkatoriaus XVI a. žvaigždėlapio užgimė tradicija dvi figūras – Jaučiaganį ir Orioną – vaizduoti romėniškais rūbais. O V. J. Blau Jaučiaganį vaizduoja apsirengusį deramai šiaurės Europos žiemai – kailine kepure, šiltu apsiaustu ir ilgaauliais batais.

Toks jis turėtų būti pavaizduotas ir ant mūsų gaublio; deja, viršutinė gaublio dalis labai prastai išlikusi ir figūros menkai teįžiūrimos.

Fotografijoje: 1622 metais Vilemo Jansono Blau pagaminti gaubliai išgyveno sudėtingus istorinius laikotarpius ir išliko iki šių dienų. © VU biblioteka

Informaciją pateikė Nijolė Bulotaitė