Sidebar

Senosios universiteto observatorijos priestato trečiąjį aukštą, kur įsikūrusi bibliotekos administracija, puošia zodiako ženklų frizas, vaizduojantis Skydo ir Jautuko žvaigždynus.

9 Traktatas apie kavąarbatą ir šokoladąŠie simboliai pavaizduoti ir trečiojo aukšto interjere. Jautuko žvaigždyną atradęs observatorijos direktorius M. Počobutas pavadino jį Taurus Poniatovii, tik po kiek laiko tas pavadinimas nunyko, nes žvaigždyno plotas buvo labai mažas. O J. Hevelijaus atrastas ir tebeegzistuojantis Skydo žvaigždynas dedikuotas Lietuvos didžiajam kunigaikščiui ir Lenkijos karaliui Jonui Sobieskiui, laimėjusiam lemiamą pergalę prie Vienos mūšyje su turkais.

Įdomu tai, kad šis mūšis išpopuliarino kavą. Europoje ji buvo žinoma ir anksčiau, bet populiari nebuvo, net vadinta kenksmingu velnio gėrimu, nuodingu visiems, išskyrus turkus ir eretikus.

1683 metais Sobieskis suvienijo LDK, lenkų bei vokiečių kariuomenes ir palaužė Osmanų imperijos galią, kėlusią grėsmę visai krikščioniškai Europai. J. Kulčickis, lenkas, mokėjęs turkų kalbą, lemiamu momentu perdavė Sobieskiui svarbią žinią, kuri nulėmė pergalę. Atsidėkodamas karalius pasiūlė šnipui iš laimėto grobio imti ką tik nori. Visų nuostabai, tas pasirinko ne auksą ar brangius audinius, o maišus su kava. Po mūšio turkų gurguolėje aptikta daugybė kavos maišų, net manyta, kad tai kupranugarių pašaras.

J. Kulčickis įkūrė pirmąją kavinę Austrijos sostinėje Vienoje ir išpopuliarino kavą visoje Europoje, išmokęs ją gerti su medumi, pienu ir grietinėle. Jo pavardė išliko iki šių dienų. Viena iš Vienos gatvių, švenčiant pergalės prieš turkus 200 metų, pavadinta jo vardu – Kolschitzky Gasse.  Ten stovi ir jam skirtas paminklas. Pasakojama, jog pats J. Kulčickis kavinės lankytojus aptarnaudavo pasipuošęs turkiškais apdarais, o prie kavos vaišindavo pusmėnulio formos sausainiais.

Vaizde – iliustracija iš prancūzų pirklio Filipo Silvestro Diufūro (Philippe Sylvestre Dufour) „Naujo ir intriguojančio traktato apie kavą, arbatą ir šokoladą“ (Traitez nouveaux et curieux du café, du thé et du chocolate), pasirodžiusio 1685 m. VU bibliotekos kolekcija.

Informaciją pateikė Nijolė Bulotaitė