Paprastai į biblioteką keliaujame skolintis knygų, bet ar pagalvojote, kad į biblioteką galima eiti pažaisti? VU bibliotekos Laisvalaikio skaitykloje (MKIC) lankytojui siūloma per 20 smagių ir įtraukiančių stalo žaidimų, kuriuos jis gali žaisti čia pat su draugais ar kolegomis. Pasirinkimas smegenų mankštai gana nemažas – sąraše rasite Scrabble, The Lord of the Rings, Jungle Speed, Uppsala, Verflixter Turm, Carcassonne, Ingenious, Memoir '44, Tayu, Isla Dorada, Ticket to Ride: Europe, Uno ir daug kitų, net ir mokslinių žaidimų.
Šį įdomų, o ir naudingą laiko praleidimo būdą sumanė mūsų pirmtakai dar prieš 5–6 tūkstančius metų. Pirmieji stalo žaidimai fiksuojami daugelyje senovės civilizacijų. Daugelis jų iki mūsų dienų neišliko, nors yra ne kartą minimi istoriniuose šaltiniuose, pavyzdžiui, senovės Egipto stalo žaidimas senetas, primenantis šiuolaikines šaškes. Piešiniai, kuriuose šis žaidimas žaidžiamas, buvo rasti faraonų kapavietėse. Juose matyti, kad senetą, turėjusį nuo 5 iki 10 figūrėlių, galėjo žaisti du žaidėjai.
Senovės Graikijoje žaidimai buvo socialinio gyvenimo dalis. Stalo ir kauliukų žaidimai vykdavo viešose vietose – gatvėje, turguose, pirtyse. Šiandien archeologai randa išbraižytas žaidimų schemas ant sėdimų teatro vietų, šventyklų sienų. Vienas populiariausių senovės graikų stalo žaidimų vadinosi polis, kuriame žaidimų lenta buvo tarsi miesto-valstybės (polio) gyvenimo ir tvarkos atvaizdas.
Sakoma, kad loginiai žaidimai turi daugybę privalumų protinei ir emocinei sveikatai: gerina atmintį, kognityvinius sugebėjimus, skatina smegenis aktyviau dirbti. Taigi kitą kartą, kai darbuodamiesi bibliotekoje norėsite šiek tiek prasiblaškyti, padaryti pertrauką nuo mokslų ar įdomiai praleisti laiką su bičiuliais, užsukite į Laisvalaikio skaityklą tiesiog smagiai pažaisti.
Parengė Ramunė Gedvilaitė, 2020-01-15