Regos ir judėjimo kompensacinė įranga

VU bibliotekoje yra galimybė pasinaudoti regos ir judėjimo kompensacine ir programine įranga bei atitinkamai pritaikytomis patalpomis.

Mokslinės komunikacijos ir informacijos centras (MKIC)

Centras įsikūręs moderniame, 2013 m. pastatytame pastate, todėl patalpos yra maksimaliai patogios visiems vartotojams:

Tarpai tarp lentynų, stalų, durys į tualetus, grupinio darbo kambarius, seminarų kambarius yra platesnės nei 80 centimetrų. Viso pastato grindys lygios, dalis grindų yra betonas (atriumas), skaityklose grindys padengtos kilime danga. Nėra slenksčių.

Laisvalaikio ir Teisės skaityklose įrengti reguliuojamo aukščio stalai. Leidinių skolinimosi savitarnos įranga, Informacijos terminalai yra reguliuojamo aukščio.

Kiekviename pastato aukšte įrengti tualetai žmonėms su negalia. Į visus pastato aukštus yra galimybė patekti naudojantis liftu.

Brailio kambaryje yra kompiuteris su 40 langelių elektroniniu Brailio įtaisu su integruota Brailio klaviatūra Esys 40, Brailio spausdintuvas Braille Ebosser Everest-D V4 su akustine spinta, skeneris. Laboratorijoje esančiame kompiuteryje įdiegta programinė įranga:

• ekrano didinimo programinė įranga SuperNova Magnifier
  • elektroninių knygų skaitymo balsu programinė įranga EasyReader
  • programinė įranga konevertuojanti failus į įvairius formatus EasyConverter
  • vertiklis į Brailio raštą
  • ekrano skaitymo programos JAWS 14 ir NVDA (NonVisual Desktop Access)
  • lietuvių kalbos sintezatorius Liepa
  • teksto vertiklis į MP3 formatą Balabolka
  • Microsoft Office 2003 su compatibility paketu
  • WintalkerVoice v. 1.6, visą kompiuterio ekrane esančią informaciją vartotojui perduodantis garsu lietuvių kalba.

Nešiojama elektroninė priemonė Aumed AUMAX-LCD-19 Laisvalaikio skaitykloje. Yra galimybė įrenginį laikinai perkelti į bet kurią kitą Mokslinės komunikacijos ir informacijos centro patalpą - kitą skaityklą, seminarų, grupinio darbo kambarį ar konferencijų salę. Informacijos stale skolinamos elektroninės nešiojamos lupos Aumed AUKEY Ultra-Portable Video Magnifier.

Yra galimybė užsakyti prijungti prie kompiuterio:

• alternatyvią kompiuterinę pelę Traxsys Roller Joystick II, skirtą žmonėms su motorikos sutrikimais
  • alternatyvią kompiuterinę pelę Traxsys Roller II, kurios valdymas svirtele analogiškas elektrinio vežimėlio valdymui
  • klaviatūrą silpnaregiams High Contrast Keyboard
  • įrenginį Crick USB Switch Box, leidžiantį daugiau negu vieną specialiųjų poreikių įrenginį prijungti prie kompiuterio.

Brailio kambarį galima rezervuoti iš anksto Informaciniame gide arba Informacijos stale atvykus į biblioteką. Visais klausimais prašome kreiptis į Informacijos stalo darbuotojus.

Centrinė biblioteka

Centrinė biblioteka įsikūrusi unikaliame XVI a. architektūriniame ansamblyje. Tai lėmė, kad pastate daug laiptų, pakopų, siaurų praėjimų, durų. Šiuos trūkumus bandome kompensuoti draugiška pagalba ir technologiniais sprendimais:

Bibliotekoje yra nuožulnūs laiptiniai keltuvai. Į biblioteką patenkama per VU centrinių rūmų įėjimą. Čia nėra įrengto keltuvo. Į pastatą galima patekti pasinaudojus mobiliu kopikliu laiptais su papildoma baterija Yack N912, skirtas transportuoti neįgaliojo vežimėlį laiptais. Jeigu norėsite pasinaudoti kopikliu laiptais prašome skambinti telefonu (8 5) 268 7007 arba (8 5) 268 7147.

Filosofijos ir Lituanistikos skaityklose įrengti reguliuojamo aukščio stalai ir ergonominės kėdės BIZZI R15K steel 36 chrome.

Savitarnos skolinimosi įrenginiai ir Informacijos terminalai yra reguliuojamo aukščio. Informacijos stale skolinamos elektroninės nešiojamos lupos Aumed AUKEY Ultra-Portable Video Magnifier.

Kopijavimo kambaryje yra kompiuteris prie kurio prijungtas Brailio spausdintuvas Braille Ebosser Everest-D V4 su akustine spinta ir klaviatūra silpnaregiams High Contrast Keyboard. Kompiuteryje įdiegta programinė įranga:

• ekrano skaitymo programos JAWS 17 demo ir NVDA (NonVisual Desktop Access)
  • lietuvių kalbos sintezatorius Liepa
  • teksto vertiklis į MP3 formatą Balabolka
  • Microsoft Office 2003 su compatibility paketu

Stacionarios elektroninės vaizdo didinimo priemonės TOPAZ XL XD 24", ekrane atvaizduojančios padidintą rašytinį ar spausdintą tekstą patalpintos Kopijavimo kambaryje ir Rankraščių skaitykloje.

Kita aktuali informacija

Apie Mokslinės komunikacijos ir informacijos centro ir Centrinės bibliotekos pritaikymą įvairiems vartotojų poreikiams galima susipažinti Lrytas.tv parengtame reportaže.

Laikraštyje Bičiulystė aprašyti VU studento Andriaus Blaževičiaus įspūdžiai apie MKIC tinkamumą studijuoti turintiems judėjimo negalią.

Regos negalią turintiems asmenims suteikiama galimybė naudotis el. knygų duomenų baze.

Galimybė naudotis nemokama RoboBraille interneto paslauga, kuri suteikia galimybę tekstinį dokumentą gauti įgarsintą.
Vartotojams, norintiems naudotis šia paslauga, papildoma registracija nereikalinga. Bet kuriuo iš pateiktų el. pašto adresų – regina@robobraille.org; edvardas@robobraille.org; aiste@robobraille.org; vladas@robobraille.org – išsiuntus lietuvių kalba rašytą tekstinį dokumentą (DOCX ar PDF formatu) el. paštu gaunama nuoroda į atitinkamu balsu sintezuotą garso failą.

Dalis VU bibliotekos prenumeruojamų ar įsigytų el. išteklių yra pritaikyti skaityti ekrano skaitymo įranga. Dėl konkretaus dalyko, tematikos spausdintinių ar elektroninių išteklių paieškos konsultuotis galite su tos srities dalyko bibliotekininkais.