Vasario 28 d. Vilniaus universiteto biblioteka, bendradarbiaudama su Šiaulių rajono savivaldybės viešąja biblioteka ir Kuršėnų Lauryno Ivinskio gimnazija, pristatė rankraščių ir senųjų spaudinių parodą „Lietuva Vilniaus universiteto bibliotekoje: Kuršėnai“.

49613139232 ceacac46e2 kKuršėnų Lauryno Ivinskio gimnazijos salėje gausiai susirinkusiems gimnazistams, mokytojams, miestelėnams VU bibliotekos Mokslinių tyrimų ir paveldo rinkinių departamento direktorė Nijolė Klingaitė-Dasevičienė apžvelgė bibliotekos istoriją, papasakojo apie jos veiklas. Rankraščių skyriaus bibliotekininkas Pauliaus Bagočiūnas pristatė eksponuojamus XVI–XX a. Lietuvos istorijai ir kultūrai reikšmingus dokumentus, tarp kurių ir šaltiniai, susiję su Kuršėnų miesto ir krašto praeitimi.

Kuršėniškiai galėjo pamatyti Žemaičių vyskupijos parapijų fundacinių privilegijų nuorašų kodeksą (1619), pirmojo lietuviško kalendoriaus leidėjo Lauryno Ivinskio autografus ir spaudinius, Kuršėnuose gimusio tarpukario nepriklausomos Lietuvos kariuomenės vado Stasio Raštikio rankraščius, paskutiniojo Kuršėnų dvaro savininko Jurgio Gruževskio laišką, taip pat žymių Lietuvos kultūros asmenybių Juozo Miliausko-Miglovaros, Juozo Tumo-Vaižganto, Marijos Pečkauskaitės-Šatrijos Raganos – įvairias gyvenimo etapais gyvenusių Kuršėnų apylinkėse, rankraščius ir kitus dokumentus.

Taip pat eksponuoti ankstyvieji Vilniaus universiteto ir bibliotekos istorijos dokumentai, įtraukti į UNESCO programos „Pasaulio atmintis“ Lietuvos nacionalinį registrą: 1710–1723 m. Vilniaus jėzuitų kolegijos metų dienoraštis, Simono Daukanto pasakėčių „Pasakas Paedraus“ vertimo rankraštis, giesmių ir maldų, užrašytų Kuršėnų parapijoje, rinkinys „Šventi balsai“.

Renginio dalyviai galėjo susipažinti su žymiausių lietuvių literatūros klasikų – Vinco Kudirkos, Maironio, Vinco Mykolaičio-Putino kūrinius, Žemaitės ir Gabrielės Petkevičaitės-Bitės, Mikalojaus Konstantino Čiurlionio rankraščiais, pamatyti Motiejaus Valančiaus rankraštinį giesmyną, spalvingais piešiniais iliustruotas paties autoriaus.

Renginio akimirkos

Projektą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba:

LKT 01 copy

Parengė Snieguolė Misiūnienė, 2020-03-09