Biblioteka kviečia į Arvydo Každailio iliustracijų  Simono Daukanto knygai „Būdas senovės lietuvių, kalnėnų ir žemaičių” parodą. Ji veikia VU bibliotekos galerijoje XXI–XXII (III a., Universiteto g. 3) iki rugpjūčio 31 d.

uzsklandaiSimono Daukanto knygos „Būdas senovės lietuvių, kalnėnų ir žemaičių” tekstas, pagrįstas autentišku lietuvių tautosakos ir papročių pažinimu, pažadino dailininko Arvydo Každailio vaizduotę. Bandydamas rekonstruoti S. Daukanto aprašytą ikikrikščioniškąjį baltų pasaulėvaizdį, žinių sėmėsi ir iš šiuolaikinių archeologijos, etnografijos, tautosakos bei mitologijos tyrinėjimų.

A. Každailio iliustracijose atgyja senųjų lietuvių protėvių gyvenimas ir papročiai. Iliustracijose, kaip ir knygos tekste, išskirtos kelios svarbiausios sritys – protėvių buitis, papročiai ir tikėjimas, karyba ir prekyba. Vartojama daug simbolinių įvaizdžių, užkoduotų ženklų. Iliustracijų kompozicija sudaryta iš dviejų, o dažniausiai iš trijų dalių, ji įkūnija trinarę baltiškojo pasaulio sampratą – dangus-žemė-požemis.

A. Každailio kūryboje S. Daukanto knygos „Būdas senovės lietuvių, kalnėnų ir žemaičių” apipavidalinimas užima išskirtinę vietą – šis darbas jam atnešė didelį pripažinimą. Už šias iliustracijas dailininkas apdovanotas III Pabaltijo knygos meno trienalės Didžiuoju gintaro prizu (1987) bei Andrejaus Gončiarovo premija sąjunginiame gražiausių knygų konkurse Maskvoje (1990).

Arvydas Stanislavas Každailis (g. 1939 04 04 Baisogaloje) – grafikas, knygų iliustruotojas. 1962 m. baigė Vilniaus valstybiniame dailės institute grafikos specialybę. 1964–1989 m. dėstė M. K. Čiurlionio menų mokykloje, bendradarbiavo „Minties“ ir „Vagos“ leidyklose, dirbo kūrybinį darbą; 1992–1994 m. LR kultūros ir švietimo ministerijos Ugdymo turinio departamento Meninio ugdymo turinio sektoriaus vadovas.

Dailės parodose dalyvauja nuo 1968 m. Nuo 1966 m. – Lietuvos dailininkų sąjungos narys.

Dailininko knygų iliustracijoms būdinga originali teksto interpretacija, vaizdo simboliškumas, metaforiškumas, faktūrų bei toninių niuansų plastinė kalba, ikonografinių šaltinių išmanymas, knygos elementų darna ir knygos kaip vientiso meninio kūrinio suvokimas. Daugiausia kuria linoraižinio bei oforto technika.

A. Každailis – heraldikos komisijos narys (nuo 1987), atkūrė ir sukūrė daugiau nei 40 miestų ir miestelių herbų, vėliavų ir spaudų projektų: Lietuvos valstybės didįjį herbą (1991–2000 m.); Valstybės prezidento vėliavą bei Panevėžio herbą (1993 m.); Akmenės, Baisogalos, Lazdijų, Babtų, Maišiagalos ir kitus herbus.

Dailininkas yra Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas (2002), apdovanotas Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Riterio kryžiumi (1999).

Parodai iliustracijos paimtos iš VU bibliotekos Grafikos kabineto rinkinių.

Parengta pagal spaudą.

Pateikė Snieguolė Misiūnienė, 2020-06-22