Rugsėjo 8 d. Vilniaus universiteto biblioteka su projektu „Lietuva Vilniaus universiteto bibliotekoje“ aplankys net du miestus. Raseinių rajono kultūros centre Šiluvoje bei Kelmės rajono savivaldybės Žemaitės viešojoje bibliotekoje pristatys Lietuvos istorijai ir kultūrai reikšmingus dokumentus – rankraščius ir senuosius spaudinius, tarp kurių ir šaltiniai, susiję su lankomų miestelių praeitimi. Paroda Šiluvoje „Lietuva Vilniaus universiteto bibliotekoje: Šiluva“ veiks nuo 11 iki 12 val., o Kelmėje ekspoziciją „Lietuva Vilniaus universiteto bibliotekoje: Kelmė“ bus galima apžiūrėti nuo 14 iki 17 val.

Šis renginys – Vilniaus universiteto bibliotekos nuo 2015 metų tęsiamo projekto „Lietuva Vilniaus universiteto bibliotekoje“ dalis. Projekto tikslas – VU bibliotekoje saugomo regionų kultūros paveldo vertybių, turinčių išskirtinę svarbą Lietuvos ir jos kultūros istorijai, pristatymas.

Parodos Šiluvoje lankytojai galės išvysti rankraščius, pasakojančių Šiluvos bažnyčios ir parapijos istoriją. Dalis šių dokumentų su XVIII a. pabaigos–XIX a. pradžios Žemaičių vyskupų Stepono Jono Giedraičio, Simono Mykolo Giedraičio, vyskupijos generalinio vikaro Jono Krizostomo Gintilos autografais.

Iš Žemaitijos kilusiam XIX a. pradžios Lietuvos kultūros ir visuomenės veikėjui, Vilniaus universiteto bibliotekos adjunktui Kazimierui Kontrimui carinės administracijos iškeltos bylos medžiaga – dokumentai ir įkalčiai – bene įdomiausi ir netikėčiausi parodos eksponatai. Priverstas palikti Vilnių, K. Kontrimas išvyko į Varšuvą, vėliau – Žemaitiją, kur Šiluvoje ir mirė.

Taip pat parodoje bus eksponuojamas iš Šiluvos apylinkių kilusio žymaus zoologo Pranciškaus Šivickio jaunystėje gimtojoje parapijoje surinktų liaudies dainų rankraštis iš Lietuvių mokslo draugijos tautosakos rinkinių, įtrauktų į UNESCO programos „Pasaulio atmintis“ Lietuvos nacionalinį registrą.

Tuo tarpu Kelmės rajono savivaldybės Žemaitės viešojoje bibliotekoje apsilankę parodos svečiai galės išvysti Kelmės krašto dokumentus. Ankstyviausias parodoje eksponuojamas rankraštis – 1541 metais Vaiguvoje sudaryta žemės sklypo pardavimo sutartis. Svarbi ekspozicijos dalis – dokumentai, susiję su dabartiniame Kelmės rajone veikusiomis vienuolijomis ir bažnyčiomis. Bus eksponuojamas XVII a. Žemaitijos bažnyčių privilegijų rinkinys, kuriame yra ir 1512 m. Kelmės bažnyčiai skirto fundacinio dokumento nuorašas. Apie Kražių jėzuitų kolegiją primins joje XVIII a. antrojoje pusėje dirbusio vienuolio Stanislovo Pranciškaus Jurevičiaus rankraštinis algebros ir geometrijos vadovėlis, iliustruotas spalvotais piešiniais. Lankytojai patyrinėti galės ir Tytuvėnų vienuolyno XIX a. generalinės vizitacijos aktą, patvirtintą tuomečio Lietuvos Šv. Kazimiero bernardinų provincijolo Ciprijono Višnevskio parašu ir antspaudu.

Taip pat parodoje bus eksponuojami su žymiais Kelmės krašto žmonėmis susiję rankraščiai ir reti spaudiniai – visuomenės ir kultūros veikėjo Povilo Višinskio, rašytojos Žemaitės korespondencija, Šaulių sąjungos įkūrėjo Vlado Putvinskio-Pūtvio laiškai P. Višinskiui, Kolainių gimnaziją baigusio Lauryno Ivinskio laiškas ir pirmųjų lietuviškų kalendorių egzemplioriai ir kiti dokumentai.

Tiek Kelmėje, tiek Šiluvoje bus eksponuojami spaudiniai iš pirmųjų Vilniaus universiteto bibliotekos mecenatų (Jurgio Albinijaus, Žygimanto Augusto, Valerijono Protasevičiaus) kolekcijų. Knygos meno atžvilgiu įdomūs spaudiniai – vienintelė žinoma Vilniaus universiteto bibliotekoje saugoma ypatingai puošniu įrišimu išsiskirianti XVI–XVII a. Vilniuje dirbusio knygų leidėjo Jokūbo Morkūno knyga ir 2018 m. palangiškio dailininko, poeto Vytauto Kuso sukurta knyga, oficialiai pripažinta pačia mažiausia lietuviška knyga pasaulyje ir įrašyta į Lietuvos rekordų knygą. Atvykusieji į parodą turės galimybę pamatyti Motiejaus Valančiaus, Maironio, Vinco Kudirkos, Žemaitės, Mikalojaus Konstantino Čiurlionio ir kitų žymių lietuvių kultūros, meno ir visuomenės veikėjų rankraščius.

Šiluvoje paroda „Lietuva Vilniaus universiteto bibliotekoje: Šiluva“ veiks Raseinių rajono kultūros centre (Jono Pauliaus II g. 12) rugsėjo 8 d. nuo 11 iki 12 val. Parodos atidarymo renginio pradžia – 11 val.

Kelmėje paroda „Lietuva Vilniaus universiteto bibliotekoje: Kelmė“ veiks Kelmės rajono savivaldybės Žemaitės viešojoje bibliotekoje (Vytauto Didžiojo g. 73) rugsėjo 8 d. nuo 14 iki 17 val. Parodos atidarymo renginio pradžia – 14 val.

Renginiai nemokami

Projektą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

LKT 01

Snieguolė Misiūnienė, 2021-09-06