Chodkevicius pilnas copyJONAS KAROLIS CHODKEVIČIUS

Impavidus pro patria mori – Bebaimis mirti už tėvynę

Rugsėjo 23 d. 17 val. Vilniaus universiteto bibliotekos Baltojoje salėje atidaroma paroda, skirta Jonui Karoliui Chodkevičiui (1570 m.–1621 m. rugsėjo 24 d.) – talentingiausiam visų laikų Lietuvos karvedžiui.

Paroda Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės didžiajam etmonui, genialiam karo vadui, Vilniaus universiteto auklėtiniui atidaroma prabėgus lygiai 400 metų po karvedžio mirties. Net kelios jo pergalės buvo įrašytos į karo taktikos istoriją, apie jas dėstoma būsimiems karvedžiams, dėl jų J. K. Chodkevičius buvo žinomas ir gerbiamas karvedys visoje Europoje.

Eksponuojami spausdinti ir rankraštiniai dokumentai, susiję su J. K. Chodkevičiaus kilme, gyvenamosiomis ir mokymosi vietomis – Kretinga, Vilniumi, Paduja; dokumentai, susiję su J. K. Chodkevičiaus šeima: žmonomis, vaikais, broliu Aleksandru. Karvedžio asmeninės bibliotekos dalį, išlikusią VU bibliotekoje (13 asmeninių knygų), pažymėtą J. K. Chodkevičiaus ranka rašytais nuosavybės įrašais ir išmargintų karvedžio ranka rašytomis pastabomis, atidarymo metu bus galima pamatyti visą vienoje vietoje. Svarbi parodos dalis – karinei Chodkevičiaus veiklai skirti dokumentai: panegirikos, apdainuojančios žymiąsias pergales, mūšių planai, to meto ginkluotė, fortifikaciniai įrenginiai. Paskutinė parodos dalis skirta Chotyno mūšiui, kurio metu 1621 m. rugsėjo 24 d. didysis LDK etmonas mirė, išvargintas ilgų nesibaigiančių karo žygių ir įsisenėjusių ligų. Parodoje taip pat rasite etmono ugningos kalbos kariams prieš mūšį ištraukas, laidotuvių pamokslus su J. K. Chodkevičiaus dorybių ir pergalių aprašymais, 1781 m. A. Naruševičiaus parašytą J. K. Chodkevičiaus gyvenimo ir karų istoriją, kurios pradžioje – šiek tiek pakeista romėnų poeto Kvinto Horacijaus Flako citata, labai taikliai apibūdinanti visą Jono Karolio Chodkevičiaus gyvenimą – „Impavidus pro patria mori“ („Bebaimis mirti už tėvynę“). Ekspoziciją bus galima pamatyti iki 2022 m. vasario mėn.

Parodos atidarymo metu pokalbyje apie LDK didįjį etmoną, Vilniaus universiteto auklėtinį dalyvaus Istorijos fakulteto doc. Genutė Kirkienė ir Istorijos fakulteto mokslo darbuotojas karo istorikas dr. Kęstutis Kilinskas.

Kviečiame dalyvauti.

Iliustr.: LDK didžiojo etmono Jono Karolio Chodkevičiaus (apie 1570–1621) portretas iš: Wagner, Friedrich. Carlo Chodkiewicz secondo un ritratto esistente in Cracovia. S. l., apie 1831.

2021-09-16