Disertacija 2mb2022 m. sausio 26 d., trečiadienį, 16 val. Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas Zoom platformoje rengia XVII-ąjį Senosios literatūros seminarą Pro suprema laurea: Vilniaus universiteto baigiamųjų mokslo darbų kolekcija (1579–1773), kuriame dr. Ina Kažuro, dok. Brigita Zorkienė ir Nijolė Klingaitė-Dasevičienė iš VU bibliotekos Mokslinių tyrimų ir paveldo rinkinių departamento pristatys senųjų disertacijų tyrimo ir duomenų bazės kūrimo projektą.

2020–2021 mokslo metais Vilniaus universitetą baigė 4212 absolventų, kurie, siekdami skirtingų mokslo laipsnių, parengė ir bendruomenei paliko įvairiausių temų, formų ir apimties baigiamųjų darbų. Senajame Vilniaus universitete, įsteigtame jėzuitų ordino dar 1579 m., taip pat buvo teikiami mokslo laipsniai, tarp jų ir aukščiausias – daktaro laipsnis. Jis buvo gaunamas parengus ir sėkmingai apgynus disertaciją, arba tezes. Kas pasikeitė per beveik puspenkto šimto metų? Ar XVI–XVIII a. doktorantas turėjo disertacijos vadovą? Kokių mokslų tyrimai buvo dažniausiai ginami jėzuitiškame Vilniaus universitete? Ar šiuolaikinės 4–10 autorinių lankų (96–400 p.) disertacijos atitinka apim timi anuometines, o gal pakakdavo kelių, viešai ginamų tezių? Ir kaip jos atrodė?

Vykdant naująjį Vilniaus universiteto bibliotekos mokslo tiriamąjį projektą „Senojo Vilniaus universiteto disertacijų (1579–1773) tyrimas ir duomenų bazės sukūrimas“, siekiama ištirti ir visuomenei pristatyti VU bibliotekoje saugomus, universiteto spaustuvėje 1579–1773 m. išleistus baigiamuosius mokslo darbus ir suformuoti jų skaitmeninę kolekciją. Seminare pristatomi pirmieji projekto rezultatai ir aptariamos kelios tyrimų kryptys, atskleidžiančios baigiamųjų darbų kolekcijos bruožus Lietuvos istorijos kontekste.

Finansavimą projektui įgyvendinti skyrė Lietuvos mokslo taryba (LMTLT).

Seminaras vyks per ZOOM platformą. Prisijungimo nuoroda:

Susitikimo ID / Meeting ID: 830 8846 7391
Slaptažodis / Passcode: 010460

Iliustracija: J. Markvarto teisės mokslų disertacijos antraštinis lapas (Vilnius, 1650)

2022-01-19