AP savaiteVilniaus universiteto bibliotekoje kasmet tradiciškai spalio mėnesio pabaigoje švenčiame Tarptautinę atvirosios prieigos savaitę. Šių metų savaitė vyks spalio 24–30 d. tema „Atvirumas klimato teisingumui“.

Gyvenimas klimato kaitos sąlygomis kiekvienam žmogui sukelia naujų, dar nepatirtų iššūkių. Galimybės įveikti šiuos iššūkius nėra lygios – gyvenančius mieste ar kaime, jaunesnius ar vyresnius, įvairios sveikatos būklės bei ekonominės padėties žmones klimato kaita veikia skirtingai. Vienas iš būdų pasiekti daugiau teisingumo ir sulyginti visų žmonių galimybes – atvirai dalintis naujausia moksline informacija ir atradimais.

Atviroji prieiga prie mokslo produkcijos yra vienas iš būdų užtikrinti žmogaus teisę į informaciją – nepriklausomai nuo gyvenamosios vietos, socialinio ir ekonominio statuso kiekvienas pilietis gali susipažinti su mokslo pažanga ir džiaugtis jo laimėjimais.

Biblioteka kviečia kartu paminėti Atvirosios prieigos savaitę ir dalyvauti jai skirtuose renginiuose.

Trečiadienį, spalio 26 d., Vilniaus universiteto bibliotekos Mokslinės komunikacijos ir informacijos centro (MKIC) konferencijų salėje:

• nuo 13.30 val. klausykite pranešimo apie EODOPEN projektą ir atverkite paslėptas žinias! Sužinosite apie Vilniaus universiteto bibliotekos skaitmeninę EODOPEN kolekciją ir ką ten galima rasti;
  • 14.00 val. dalyvaukite Vilniaus universiteto Chemijos ir geomokslų fakulteto Hidrologijos ir klimatologijos katedros docento dr. Justo Kažio paskaitoje „Mes visi tai žinome: perteklinės klimato kaitos informacijos pinklėse“: nuolatinės neigiamos ir gąsdinančios informacijos srautas apie klimato kaitą padaro daugiau žalos nei atneša naudos. Kaip komunikuoti ir kalbėtis apie klimato kaitą su pasauliu, paskendusiu perteklinės informacijos srautuose? Atvira ir visiems prieinama mokslinė informacija gali būti raktas sprendžiant su klimato teisingumu susijusias problemas. Registracija >>
  • po paskaitos atsigersime kavos ir galėsime padiskutuoti su kolegomis!

Ketvirtadienį, spalio 27 d., Jus pasieks naujas „Mokslo atviruko“ numeris. Jame rasite naudingos informacijos apie žaliąjį atvirosios prieigos kelią – mokslo publikacijų saviarchyvavimą, prisiminsite Vilniaus universiteto autoriams galiojančias straipsnio apdorojimo mokesčių (APC) nuolaidas, sužinosite apie 5 ambicingas Europos Sąjungos misijas ir atviruosius duomenis kaip įrankį kovoje su klimato kaita.

Penktadienį, spalio 28 d., 13.30 val. Vilniaus universiteto bibliotekos Mokslinės komunikacijos ir informacijos centre pažaiskime stalo žaidimą „Leidybos spąstai“! Žaidimas suteiks žinių, kaip nepapulti į grobuoniškų leidėjų spąstus rašant straipsnius ir kaip apsaugoti kolegas. Susitiksime prie Informacijos stalo I a. Registracija >>

Dalyvių lauks Vilniaus universiteto bibliotekos dovanėlės!

Kilus klausimams, rašykite Eglei Juodei, el. paštu

2022-10-19