Maironis virseliuiŽymiausių lietuvių autorių ranka rašytos knygos, Martyno Mažvydo „Katekizmo” faksimilė, svarbiausi Lietuvos raštijos dokumentai, kurių dalis įrašyta į UNESCO programos „Pasaulio atmintis“ Lietuvos nacionalinį registrą – visa tai bus galima pamatyti VU bibliotekos parodoje Lietuvių kalbos ir literatūros DNR. Lietuvių kalbos dienoms paminėti skirta ekspozicija veiks P. Smuglevičiaus salėje nuo vasario 15 iki kovo 10 dienos.

Paroda kvies prisiminti iškiliausius lietuvių rašytojus, pamatyti jų kūrinių rankraščius, taip pat išvysti knygas, laikomas svarbiausiais Lietuvos raštijos paveldo objektais, saugomais VU bibliotekos fonduose. Vienas tokių dokumentų – M. Mažvydo „Katekizmas” – pirmoji spausdinta lietuviška knyga, išleista 1547 m. Karaliaučiuje. Ji žymi ne tik lietuvių raštijos, bet ir lietuvių kalbos gramatikos, poezijos, muzikos istorijos pradžią. Greta šios unikalios knygos faksimilės, lankytojai bus kviečiami pamatyti ir lietuvių raštijos pradininko Konstantino Sirvydo 1642 metais spausdintą pirmąjį lietuvių kalbos žodyną, Danieliaus Kleino pirmąją spausdintą lietuvių kalbos gramatiką lotynų kalba bei kitus lietuvių kalbos vystymuisi įtaką padariusius spaudinius.

Į mokyklos suolą mintimis nusikelti leis daugeliui visam gyvenimui įsimintos rašytojų – Motiejaus Valančiaus, Antano Škėmos, Jono Biliūno, Vinco Kudirkos, Simono Daukanto, Antano Vaičiulaičio, Jono Mačiulio (Maironio) – pavardės. Tarp eksponuojamų rankraštinių dokumentų bus galima pamatyti pastarojo rankraštį Lietuva – poemą, kurią „Trakų pilies“ eilėraščio kūrėjas dedikavo ir įteikė poetui ir vyskupui Antanui Baranauskui. O šio paskutinysis gyvenimo kūrinys – kaligrafiška rašysena užrašyti Šventojo Rašto vertimo į lietuvių kalbą rankraščiai – savo dydžiu ir apimtimi neabejotinai patrauks kiekvieno dėmesį. Apsilankiusieji parodoje galės pamatyti ir vieną pirmųjų lietuvių psichologiniu intelektualiniu romanu laikomą Vinco Mykolaičio-Putino Altorių šešėly rankraštį bei Balio Sruogos istorinę dramą Milžino paunksmė, kurią rašytojas sukūrė Lietuvos kunigaikščio Vytauto Didžiojo 500-ųjų mirties metinių proga surengtam konkursui.

Reikšmingą indėlį lietuvių literatūroje paliko Gabrielė Petkevičaitė-Bitė – viena žymiausių XX moterų rašytojų, politinė veikėja ir aktyvi judėjimo už lygias lyčių teises Lietuvoje dalyvė. Lietuvių literatūros DNR parodoje bus pristatytas jos ir Žemaitės (Julijos Žymantienės) bendras darbas – komedija Kajp kas išmana, tejp savi gana. Kūrinys parašytas Žemaitės ranka, tačiau pasirašytas judviejų naudotu slapyvardžiu Dvi Moteri. Visuomenei bus pristatyti ir Ievos Simonaitytės, Šatrijos Raganos (tikr. Marijos Pečkauskaitės) darbai.

Ekspoziciją pagyvins lietuvių autorių rašyti laiškai, asmeninio pobūdžio užrašai, nuotraukos.

Aplankyti parodą nemokamai galima šiomis darbo valandomis: pirmadieniais – ketvirtadieniais nuo 9 iki 17 val., penktadieniais nuo 9 iki 15.45 val. Vieta: VU biblioteka, P. Smuglevičiaus salė (Universiteto g. 3, I a.). Atkreipiame dėmesį, kad šiuo metu joje taip pat veikia paroda „Skorinos pradėta: 500 metų Vilniaus spaudai“.

Informaciją pateikė Ramunė Gedvilaitė

2023-02-13