Kovo 4 d. – pavasario pradžią skelbianti šventė, pavadinta Lietuvos dangiškojo globėjo šventojo Kazimiero garbei. Ta proga jau bene nuo XVII a. vykstanti amatininkų mugė dažniausiai rengiama artimiausią sekmadienį iki šv. Kazimiero dienos.

Bibliotekos Rankraščių skyriuje saugoma per dvidešimt Vilniaus universiteto bibliotekininkės, žydų gelbėtojos, Pasaulio tautų teisuolės Onos Šimaitės dienoraščių, atskleidžiančių šios moters ryžtą, pasišventimą kitiems, ryšius su artimaisiais, draugais, išgelbėtais iš geto, tėvynės ilgesį.

Viename Izraelyje rašytame dienoraštyje (ten O. Šimaitė gyveno 1953-1956 metais) moteris prisimena Kaziuko dieną Vilniuje.

„Šiandien Vilniuje Kaziuko diena! O, mano mylima diena! Liaudies dirbiniai, barankų kalnai, ypatingai patikdavo katės ir pelės paviljonas. Tą dieną net tokie priešai duodavo vienas kitam savo širdyje. O Ruščico verbos, dirbtos kaime ir jo nupieštos, įamžintos. Spaudos, amatininkų, dailininkų miestas. Universitetas. Mickevičius. Slovackis. Ar kada nors aš juos dar bepamatysiu?“. (1955 m. kovo 4 d.)

Kaziuko mugėF. Ruščico liaudies amatų ir meno mugei piešta afiša (1913) / Asoc. iliustr.

Ona Šimaitė Vilniaus universiteto bibliotekoje dirbo 1940–1944 metais. Ši nepaprasta moteris stebino kultūriniu išprusimu, plačiomis pažiūromis, tolerancija. Nepakanti blogiui, abejinga materialinėms vertybėms, pati patyrusi daug vargo ir nepriteklių stengėsi padėti kitiems. Šįmet minimos jos 130-osios gimimo metinės.

Nuotraukoje: Ona Šimaitė. VU bibliotekos archyvo nuotr.

Parengė Nijolė Bulotaitė

2024-03-04