Sidebar

Ona Simaitė 1 Renginys

Šiais metais Lietuvoje minime Pasaulio Tautų Teisuolės, žydų gelbėtojos Onos Šimaitės 130-ąsias gimimo metines. Ta proga gegužės 30 d. (ketvirtadienį) 16 val. Vilniaus universiteto (VU) bibliotekos J. Lelevelio salėje organizuojamas renginys, kuriame kviesime prisiminti šią asmenybę klausydamiesi profesionalios pasakojimo mokytojos Mildos Varnauskaitės improvizuotos istorijos, menančios nepaprastą Onos Šimaitės gyvenimą. Renginio programoje – ir Vilniaus universiteto bibliotekoje saugomo Onos Šimaitės rankraštinio palikimo bei jo pagrindu parengto skaitmeninio pasakojimo pristatymas.

Ona Šimaitė VU bibliotekoje dirbo 1940–1944 metais, su universiteto valdžios žinia keliaudavo į vokiečių įsteigtą Vilniaus getą neva susigrąžinti bibliotekos knygų: įnešdavo laiškus, siuntinius, maistą, ginklus, o išnešdavo slėpti žydų kultūros vertybes, net žydų vaikus. Ji baisėjosi antisemitizmu ir hitlerininkų akcijomis prieš žydų tautybės žmones. O. Šimaitė stengėsi padėti jiems rizikuodama savo gyvybe, pati gyvendama skurde, viską atiduodama kitiems.

Suėmus gestapui O. Šimaitė buvo nuteista mirties bausme ir kankinama. Universitetui pavyko bausmę išpirkti ir pakeisti kalėjimu koncentracijos stovykloje Dachau (Vokietija), vėliau – Lidelanges (Prancūzija). Po karo ji į Lietuvą taip ir nebegrįžo, išlaisvinta gyveno Prancūzijoje, ten ir mirė.

Vilniaus universiteto bibliotekoje saugoma didelė Onos Šimaitės rankraštinio palikimo dalis – laiškai, užrašai, fotografijos, dienoraščiai. 130-ųjų gimimo metinių proga biblioteka skaitmeninėje erdvėje atvers jos rankraštinį palikimą, liudijantį šios nepaprastos moters dvasios stiprybę, drąsą, kuklumą, pasiaukojimą, atskleidžiantį jos poreikius: O. Šimaitė negali gyventi be knygų, teatro, muzikos, dailės ir kasdienės pagalbos aplinkiniams žmonėms. Visas jos gyvenimas skirtas padėti kitiems. Karo metais tai buvo pagalba žydams, o vėliau – aplinkiniams ir visiems, kuriems reikėjo: siunčiant knygas, siuntinius, rašant recenzijas, palaikant draugus laiškais ir nuolatiniu dėmesiu.

O. Šimaitės vardas ilgą laiką daug plačiau buvo žinomas užsienyje nei Lietuvoje. Rašytojas Icchokas Meras, su kuriuo ilgai susirašinėjo, pranešdamas apie jos mirtį laikraštyje parašė, kad O. Šimaitė visą save išdalijo žmonėms, nepalikdama sau nieko. 

Vieta ir laikas: gegužės 30 d. (ketvirtadienis) 16 val. Vilniaus universiteto biblioteka, J. Lelevelio salė (Universiteto g. 3, III a.). Įėjimas laisvas.

2024-05-21

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos Sutinku