Sidebar

Vilniaus universiteto (VU) bibliotekos Galerijoje galima pamatyti fotografijų parodą „Vilniaus universiteto botanikos sodo 50 metų Kairėnuose“.

Šių metų gegužės 14-ąją Vilniaus universiteto botanikos sodas šventė kūrimo ir auginimo Kairėnuose 50 metų. Ta proga lankytojams atvėrė parodą (iš pradžių – sodo Muziejuje), kuri pasakoja apie reikšmingus sodo raidos etapus. Ekspozicijoje – S. Žilinskaitės, V. Stanevičiaus, A. Ufarto, A. Levicko, I. Raubaitės ir kt. autorių nuotraukos, atskleidžiančios, kaip kadaise žaliavusių pievų ir kemsynų vietose atsirado gausios, įvairios ir išpuoselėtos augalų kolekcijos, sodinamos ir auginamos savo gyvenimą botanikos sodui skyrusių žmonių, kurių kasdienius darbus lydėjo ir smagūs nutikimai.

Parodoje eksponuojami fragmentai iš ilgametės VU Botanikos sodo darbuotojos S. Žilinskaitės rengtų nuotraukų albumų, kurie anuomet sode Kairėnuose buvo reguliariai publikuojami kaip sienlaikraštis.

1974-aisiais, supratus, kad Vingio parke botanikos sodui, o taip pat universiteto mokslinių tyrimų, eksperimentinių darbų ir studijų programų planams tapo per ankšta, botanikos sodo plėtrai buvo skirtas didžiulis, kone 150 hektarų, naujas žemės sklypas Kairėnuose. Tai buvo laukai ir miškeliai, apleista Kairėnų dvaro sodyba, vietos gyventojų gyvenamieji ir ūkiniai pastatai.

Įkurti botanikos sodą tokioje vietoje nebuvo paprasta ar lengva. Po kelių dešimtmečių botanikos sodas jau garsėjo Lietuvoje didžiausiomis ir Baltijos jūros šalių kontekste ryškiomis augalų kolekcijomis. Sode Kairėnuose kartu su Vingio skyriumi auginama per 10 000 pavadinimų augalų.

VU Botanikos sodas lankytojams tapo atviras nuo 2000-ųjų. Sodą pastaraisiais metais kasmet aplanko daugiau nei 140 tūkstančių lankytojų, plėtojama švietėjiška ir kultūrinė veikla. Sodo lankytojų skaičius per dešimtmečius sparčiai augo: 2005 m. jis siekė 15 tūkst., 2011 m. – 57 tūkst., o 2023 m. – net 143 tūkst. žmonių.

Šiandien VU Botanikos sode veikia 5 skyriai, 4 iš jų – Administravimo ir ūkio, Mokslo programų, Augalų kolekcijų bei Komunikacijos ir paslaugų skyrius – veikia Kairėnuose. Istorinis sodo skyrius veikia Vingyje. Botanikos sode – daugiau nei 100 darbuotojų: mokslininkų, augalų kolekcijų kuratorių, specialistų, sodininkų ir sodo darbininkų.


Paroda bibliotekoje veiks: iki 2024 m. rugsėjo 15 d.

VietaVU bibliotekos Galerija, Universiteto g. 3, III a. 

Iliustracijos: malūnas-informacijos centras (1); arklidės-muziejus (2). Nuotr. iš VU Botanikos sodo archyvo.

2024-06-18

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos Sutinku