Sidebar

Pasaulio akademinėje bendruomenėje kalbant apie mokslo vertinimą vis dažniau akcentuojama būtinybė atsižvelgti ne vien tik į kiekybinius rodiklius, bet nepamiršti ir kokybinio mokslo vertinimo aspekto.

Įvairios iniciatyvos skirtingais formatais palaiko šią mintį. CoARA koalicija (angl. Coalition for Advancing Research Assessment), kurios susitarimas dėl mokslinių tyrimų vertinimo reformos buvo paskelbtas 2022 metais, jau sulaukė daugiau nei 7oo organizacijų parašų, tarp pasirašiusiųjų yra ir Vilniaus universitetas. Pagrindiniai CoARA įsipareigojimai ir rekomenduojami pokyčiai apima tokius aspektus kaip, pavyzdžiui, mokslinių tyrimų kokybinis vertinimas, atsakingai naudojant kiekybinius rodiklius, netinkamų žurnalų ir publikacijų rodiklių naudojimo atsisakymas, mokslo organizacijų reitingų naudojimo vengimas vertinant mokslo kokybę, mokslinių tyrimų vertinimo kriterijų, priemonių ir procesų peržiūra ir plėtojimas, dalinimasis gerąja praktika ir patirtimi, kuriant sąlygas koalicijoje ir už jos ribų tarpusavio mokymuisi. Visą susitarimo tekstą galite rasti čia.

Kitas pavyzdys – Mokslinių tyrinimų vertinimo deklaracija DORA (angl. Declaration on Research Assessment, DORA). Šią deklaraciją palaiko ir Vilniaus universitetas, o visai neseniai DORA deklaraciją pasirašiusiųjų skaičius viršijo 25 tūkst. Tai įrodo, kad akademinei bendruomenei mokslo vertinimo pokyčiai yra svarbūs.

Vienas iš veiksnių, paskatinusių paskelbti DORA deklaraciją, buvo netinkamas žurnalo cituojamumo rodiklio (angl. Journal Impact Factor) naudojimas, neįvertinant kitų mokslo rezultatų kokybės aspektų.

Kadangi DORA dažnai sulaukia klausimų dėl įvairių kiekybinių rodiklių, kurie naudojami vertinant mokslinius tyrimus, buvo nuspręsta pateikti naują rekomendacinio pobūdžio dokumentą siejant su pirminiais deklaracijos principais, kad būtų galima geriau suprasti rodiklių sudėtingumą ir galimas problemas.

Kaip nurodo DORA, nė vienas rodiklis negali vienu skaičiumi atspindėti mokslinių tyrimų kokybės kompleksiškumo, todėl rekomendacijose pateikiami penki pricipai, kurie gali padėti išvengti netinkamo rodiklių naudojimo atliekant mokslo vertinimą. Rekomendacijos yra tokios:

1. Būkite aiškūs.

2. Būkite skaidrūs.

3. Būkite konkretūs.

4. Būkite kontekstualūs.

5. Būkite sąžiningi.

Gairės yra trumpos, lengvai suprantamos, ir jose vengiama tiesioginių rekomendacijų, kaip antai „Nenaudokite šio rodiklio / naudokite šį rodiklį". Vietoj to, aprašomi rodiklių ribotumai, padedantys numatyti kiekybinių rodiklių taikymo niuansus. Daugiau informacijos rasite čia.

Informaciją pateikė Ieva Litvinavičienė

2024-09-16

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos Sutinku