Sidebar

Atviro ir bendradarbiavimu besiremiančio mokslo manifestas (angl. Open and Collaborative Science Manifesto) skatina siekti geresnio, skaidresnio mokslo. Iniciatyvos kūrėjai, „OCSDNet“ nariai iš 26 Pietų Amerikos, Afrikos, Viduriniųjų Rytų ir Azijos šalių, gilinosi į atvirojo mokslo sritį kaip priemonę įgyvendinti teigiamas permainas.

Atviro ir bendradarbiavimu besiremiančio mokslo manifestas (angl. Open and Collaborative Science Manifesto) skatina siekti geresnio, skaidresnio mokslo. Iniciatyvos kūrėjai, „OCSDNet“ nariai iš 26 Pietų Amerikos, Afrikos, Viduriniųjų Rytų ir Azijos šalių, gilinosi į atvirojo mokslo sritį kaip priemonę įgyvendinti teigiamas permainas.

Manifestu kviečiama peržiūrėti pagrindines atvirojo mokslo vertybes, didesnį dėmesį skirti visuomenės dalyvavimui mokslinių tyrimų procese ir atsigręžti į mokslo esmę – siekti visuomenės ir planetos gerovės. Siūlomi 7 kertiniai principai, priskirtini atviram ir bendradarbiavimu besiremiančiam mokslui:

  1. Įgalinti žinių bendrystę;
  2. Integruoti įvairias mokslo tradicijas ir pažinimo būdus;
  3. Atkreipti dėmesį į galios ir nelygybės vaidmenį kuriant ir dalijantis žiniomis;
  4. Kurti galimybes dalyvauti visuose mokslinių tyrimų proceso etapuose;
  5. Skatinti nešališką bendradarbiavimą tarp mokslininkų ir visuomeninių veikėjų;
  6. Skatinti integracinės infrastruktūros kūrimą;
  7. Gerinti visuomenės ir planetos aplinkosaugą ir socialinę gerovę.

Manifesto iniciatorių teigimu, vienintelio, teisingiausio kelio įgyvendinti atvirąjį mokslą nėra. Šis procesas visada priklauso nuo konteksto bei reikalauja nuolatinių derybų ir svarstymų.

Naujieną parengė VU bibliotekos Mokslinės informacijos duomenų skyrius

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos Sutinku