Vilniaus universiteto bibliotekos Rankraščių skyriuje saugoma ne tik daug vertingų rankraštinių dokumentų, bet ir unikalios senosios fotografijos.

Kolekcija nuolat pildoma: bibliotekai dovanojamos ilgus metus kauptos kolekcijos, retesni egzemplioriai įsigyjami, atsirenkami. Rankraščių skyriuje galima rasti žymiausių Vilniaus fotografų darbų: Stanislawo Filiberto Fleury, Juozapo Čechavičiaus, Jano Bulhako, B. ir  E. Zdanowskių.  Didžioji dalis bibliotekoje saugomų fotografijų –  Vilniaus universiteto pastatų, interjerų, čia vykusių parodų nuotraukos, Vilniaus vaizdai.

Praeitą savaitę bibliotekos fondus praturtino  dar viena Jano Bulhako nuotrauka - „Vilniaus panorama“. Ji gražiai papildo jau turimą šio žinomo  menininko nuotraukų kolekciją. Nuotrauka daryta 1912-1915 metais.

Žymiausias XX a. pirmosios pusės Vilniaus fotografas Janas Bulhakas  dėstė fotografiją Stepono Batoro universitete. Miestą pradėjo fotografuoti paskatintas dailininko, Stepono Batoro universiteto Dailės fakulteto dekano, vėliau prodekano  Ferdinando Ruščico.  Nors daugelis jo nuotraukų buvo skirtos užfiksuoti konkrečius objektus, nuotraukos pasižymi menininko žvilgsniu, o pats J. Bulhakas laikomas meninės fotografijos atstovu.

Vilniaus universiteto bibliotekos rankraščių skyriuje saugoma per 100 jo nuotraukų. Tai daugiausia bibliotekos salių, koridorių, interjerų, bibliotekos darbuotojų nuotraukos,  jubiliejinės parodos bibliotekos patalpose vaizdai. Nemažai P.Smuglevičiaus ir J.Lelevelio salės nuotraukų prieš restauravimą ir jo metu.

Nuotraukos  labai svarbios tyrinėjantiems universiteto pastatų istoriją,  teikia vertingos medžiagos restauratoriams, turi išliekamąją  ir meninę vertę.

Bulhak Jan

Informaciją pateikė Nijolė Bulotaitė