2019-uosius Lietuvos Respublikos Seimas paskelbė Lietuvos Nepriklausomybės kovų atminimo ir vietovardžių metais.

vietovardziai

Minėdama vietovardžių metus, Vilniaus universiteto biblioteka siekia atkreipti visuomenės dėmesį į nuolatinę vietovardžių naikinimo problemą ir vasario 13 d., 16.30 val. kviečia į renginį, kurio metu VU Chemijos ir Geomokslų fakulteto docentė dr. Filomena Kavoliutė, perskaitys pranešimą „Gražioji ir graudžioji mūsų vietovardžių istorija: pamąstymai apie vietovių ir vietų vardus, jų prasmes ir praradimus XX šimtmečio antrojoje pusėje”.
Po paskaitos jaunieji geografai alumnai skaitys žmonių prisiminimus apie nepalankų kraštovaizdžiui, bendruomenėms ir vietovardžiams laikotarpį.

Sovietmečiu pradėtas ir iki šių dienų nesibaigiantis vietovių vardų braukimas iš valstybės gyvenimo (paskutinysis patvirtintas 2018 m. lapkričio 7 d.) reiškia, kad greta jau prarastų 4400 (iš jų vos šimtas sugrąžinta), išnyks dar 4000 krašto vietovių vardų. Tai didžiulis praradimas mūsų valstybei, kurį privaloma stabdyti.
Senuosiuose kaimų ir vienkiemių pavadinimuose glūdi etnologinė, lingvistinė, paleogeografinė, istorinė, kultūrinė ir kita svarbi informacija, saugotina kaip Lietuvos ir pasaulio kultūros palikimo dalis, kurios išsaugojimu privalo rūpintis valstybė ir jos piliečiai.

Renginys vyks Č. Milošo skaitykloje ( VU centrinėje bibliotekoje, I a.) vasario 13 d. 16.30 val.