Šį, paskutinį žiemos mėnesį, vasario 21–24 d. Litexpo rūmuose vėl startuos kasmetinė, šįkart jubiliejinė, 20-oji Vilniaus knygų mugė „Po dvidešimties metų“. VU biblioteka tradiciškai dalyvaus šioje knygų mylėtojų šventėje ir kvies lankytojus įsitraukti į smagias edukacines veiklas.

knygu mugeKaip ir praėjusiais metais, čia veikiančioje Bibliotekų erdvėje, VU biblioteka įkurs kasmet didelio susidomėjimo sulaukiančias ekslibrisų dirbtuves, kuriose visi norintys galės nemokamai susikurti asmeninį knygos atspaudą, įgyti žinių apie jo reikšmę ir kūrimo technikas. Apsilankiusiųjų lauks žaismingas, tuo pačiu ir edukacinis  užsiėmimas, tinkantis tiek suaugusiam tiek mažam mugės dalyviui.

Biblioteka pasiūlys lankytojams panaršyti ir po senųjų laikraščių puslapius, pasižvalgyti, kokia Lietuva buvo prieš šimtą metų senosiose naujienose. Kai kurios žinios tikrai nepaliks abejingų, ar bent jau privers nusišypsoti susipažinus su tam tikrais faktais, pavyzdžiui, apie Vilniuje įsikūrusią „Vegetarijonų draugiją“, griūvančią „Gėdmino“ pilį ir šalia randamus „iškasinius“. Šimtamečiai skelbimai atskleis, kad Kaune veikė Kaulų fabrikas, buvo „centralinis sandėlis visai Lietuvai“, pardavinėjantis vyną, kurį gydytojai išrašo ligoniams gerti, sužinosite, koks daktaras gydė „vidurių, vaikų ir akių ligas“, kiek rublių siūloma už rastą kumelę. Visa ši informacija prieinama duomenų bazėje epaveldas.lt, kurioje biblioteka rengia senosios periodinės spaudos (1832−1920) straipsnių aprašus. Paieškos kelias – sudėtingas, tačiau pasitelkdami interaktyvias priemones Vilniaus knygų mugės svečiai be didelių pastangų perskaitys Lietuvos krašto naujienas kultūros, medicinos, gyventojų, nusikaltimų ir kitomis įvairiausiomis temomis.

Taip pat VU biblioteka kvies lankytojus užsukti į konferencijų salę 3.1 ir pasinerti į mokslinį žaidimą „Leidybos spąstai“, kurį sukūrė autoriai iš Didžiosios Britanijos – Chris Morrison ir Jane Secker. Net 18 mėnesių kurtas žaidimas išverstas į lietuvių kalbą ir bus pristatomas Vilniaus knygų mugėje vasario 21 d.

Šio žaidimo veikėjai – keturi tyrėjai, kurie savo karjerą pradeda būdami doktorantais, o žaidimo pabaigoje tampa profesoriais. Kiekvienas priimtas sprendimas daro įtaką jų tolimesnei karjerai, priverčia susidurti su naujais išbandymais. Žaidimo metu dalyviai susipažįsta ir diskutuoja mokslinės komunikacijos, autorių teisių ir atvirosios prieigos klausimais, stebi, kaip tyrėjo karjera pakrypsta viena ar kita linkme – didėja įtaka, uždarbis ar gilinamos žinios?

Žaidimą „Leidybos spąstai“ kviečiami žaisti visi norintys – nuo besidominčių mokslu, svajojančių būti mokslininku ar jau tokiais esančius. Biblioteka žada smagų laiką ir įdomias diskusijas apie mokslą, iššūkius, su kuriais susiduria tyrėjas, pasirinkęs eiti mokslininko keliu. Registracija į žaidimo sesiją: Registracija (vietų skaičius ribotas).

Mugė veiks Lietuvos parodų ir kongresų centre LITEXPO, (Laisvės pr. 5, Vilnius). Žaidimas „Leidybos spąstai“ vyks vasario 21 d. (ketvirtadienį) 11-13 val., 3.1 salėje. Exlibris užsiėmimai ir „Lietuva prieš šimtą metų, arba senosios naujienos“ pristatymas vyks Bibliotekų erdvėje vasario 21 -24 d.d., visa programa:

www.litexpo.lt/file/manual/KNYGŲ MUGĖNew Folder/Biblioteku_erdve_programa.pdf

Parengė: Ramunė Gedvilaitė