Atvirųjų duomenų dienos minėjimo tikslas – skleisti žinias apie atviruosius duomenis ir skatinti jais naudotis, sutelkiant dėmesį ir į atvirojo mokslo svarbą bei siekiant visuomenės įsitraukimo į mokslo žinių kūrimą ir naudojimą visuomenės pažangai.
Šiemet „Atvirųjų duomenų diena“ (angl. Open Data Day) pasaulyje minima kovo 2-ąją. Tai – tarptautinis kasmetis įvykis-renginys, remiamas „Atvirųjų žinių fondo“ (angl. Open Knowledge Foundation) ir kitų organizacijų: „Hivos“, „Mapbox“, „Frictionless Data for Reproducible Research“, „Foreign and Commonwealth Office of the United Kingdom“.
Atvirieji duomenys – tai duomenys, kuriuos bet kas gali laisvai panaudoti ir platinti. Į atvirųjų duomenų sąvoką įeina ir mokslinių tyrimų duomenys, jei jie atveriami.
Vilniaus universiteto biblioteka, įgyvendindama atvirojo mokslo idėjas ir skatindama mokslinių tyrimų duomenų atvėrimą, 2018 m. inicijavo ir organizavo „DuoDi“ duomenų dienas trijuose Vilniaus universiteto padaliniuose: Gyvybės mokslų centre: gegužės 10 d. – birželio 7 d., Fizikos fakultete lapkričio 19–23 d., Chemijos ir geomokslų fakultete gruodžio 3–13 d. „DuoDi“ duomenų dienų renginiuose dalyvavo 42 šių padalinių mokslininkai ir tyrėjai. Minint Atvirųjų duomenų dieną, 2019 m. vasario 28 d. vykusiame Vilniaus universiteto Rektorato posėdyje, buvo įteiktos padėkos Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro, Fizikos fakulteto bei Chemijos ir geomokslų fakulteto administracijos darbuotojams, padėjusiems organizuoti pirmuosius „DuoDi“ duomenų dienų renginius Vilniaus universitete. Dėkojome Vilniaus universiteto mokslininkams ir tyrėjams už dalyvavimą „DuoDi“ duomenų dienų renginiuose ir kvietėme kurti atvirojo mokslo bendruomenę ir puoselėti mokslinių tyrimų duomenų valdymo kultūrą Vilniaus universitete kartu!
Kovo 2-ąją atvirųjų duomenų entuziastai ir bendruomenės visame pasaulyje organizavo vietinius susitikimus, diskusijas, paskaitas, mokymus ir atvirųjų duomenų naudojimo dirbtuves (angl. hackathons), kurių metu ne tik svarstė, kaip, panaudojant atviruosius duomenis ir technologijas, atrasti naujas galimybes, padedančias spręsti visuomenės socialines problemas, bet ir numatė atvirųjų duomenų plėtojimo kryptis, pristatė sukurtas paslaugas, priemones ir programas. Atvirųjų duomenų dienos metu pasaulyje vyko daugiau nei 300 įvairaus formato renginių. Pagrindinės 2019 m. renginių temos: viešųjų pinigų mokėjimų srautai; atvirieji žemėlapiai; atvirasis mokslas – atvirųjų mokslinių tyrimų duomenų prieinamumas visuomenei; lygių galimybių ir teisingumo plėtojimas – atvirųjų duomenų panaudojimas regioninėms žmogaus teisių pažeidimų problemoms spręsti. Daugiau informacijos pateikiama Open Data Day 2019.