Sidebar

Vilniaus universiteto biblioteka, VU Istorijos fakultetas maloniai kviečia Jus į parodos „Irena Valikonytė: 70-oji Teismų bylų knyga“ pristatymą 2019 m. kovo 13 d. 15 val. VU bibliotekos Baltojoje salėje (IV a., Universiteto g. 3). Paroda skiriama VU prof. Irenos Valikonytės jubiliejui paminėti.

Prof. Irena Valikonytė – ilgametė Istorijos fakulteto Senovės ir vidurinių amžių istorijos katedros vedėja, Lietuvos Statutų ir Lietuvos Metrikos tyrimų grupės vadovė. Akademinį pripažinimą pelnė senosios Lietuvos teisės studijomis, Statutų ir Metrikos knygų publikavimu ir vertimu. Mokslinį darbą nuolat siejo su pedagogine veikla – viena labiausiai savo darbui atsidavusių dėstytojų išugdė kelias studentų ir mokslininkų kartas. Pripažįstant nuopelnus LDK istorijos tyrimams, 2018 m. Profesorei buvo įteikta naujai įsteigta Lituanistinės komisijos prie Lenkijos MA premija.

Paroda veikia VU bibliotekos Baltojoje salėje (IV a., Universiteto g. 3) iki kovo 29 d.

Valokonyte port

Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto profesorė Irena Valikonytė gimė 1949 m. kovo 10 d. Radviliškyje, mokytojos Aldonos Kecorytės ir geležinkeliečio Mykolo Valikonio šeimoje. Baigusi mokyklą, 1966 m. įstojo į Vilniaus universiteto Istorijos ir filologijos fakulteto istorijos specialybę. Pasirinkusi Lietuvos TSR istorijos specializaciją, turėjo galimybę klausytis Juozo Jurginio, Broniaus Dundulio, Balio Daščioro paskaitų. Tačiau mokslinę Profesorės ateitį nulėmė pažintis su prof. Stanislovu Lazutka, tapusiu jos akademiniu mokytoju. Būtent jo paskatinta ėmėsi kursinio darbo temos, kurio formuluotė („Moterų padėtis LDK pagal Lietuvos Statutus“) iki pat šių dienų lemia pagrindinius Profesorės mokslinius interesus – t. y. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės teisės ir šeimos istorija.

Penktame kurse (1971 m.) pradėjusi dirbti neseniai įsteigtoje ir iš pradžių neformalioje VU Istorijos fakulteto Lietuvos Statutų grupėje, joje darbuojasi iki šiol. Baigusi studijas 1971 m., ji liko dirbti Vilniaus universiteto Lietuvos istorijos katedroje, kurios taip pat niekad nepakeitė, nuo to laiko pasikeitė tik katedros pavadinimas. 1978 m. I. Valikonytė apgynė daktaro (tuomet vadintą kandidatine) disertaciją „Socioekonominė ir teisinė moterų padėtis Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje (XV a. pab. – XVI a. I pusėje) ir jos atspindys Pirmajame Lietuvos Statute“. 1993 m. ji pakeitė prof. Mečislovą Jučą Istorijos fakulteto Senovės ir vidurinių amžių istorijos katedros vedėjo pareigose. Per visą šį laiką pagrindiniai Irenos Valikonytės moksliniai interesai plėtojosi Lietuvos Statutų ir Lietuvos Metrikos tyrimo srityse. Būtent jos dėka Statutų tyrimai universitete buvo praplėsti kur kas plačiau ir visapusiškiau teisinį gyvenimą visuomenėje atskleidžiančiais Lietuvos Metrikos tyrimais. Lietuvos Statutų tyrimo grupė netrukus buvo pervadinta Lietuvos Statutų ir Lietuvos Metrikos tyrimo grupe, o nuo 1995 m. buvo pradėtos leisti Lietuvos Metrikos Teismų bylų knygos – vertingiausias šaltinis teisinio gyvenimo formoms LDK pažinti. Prof. Valikonytės grupėje parengtos knygos išsiskiria itin atidžia šaltiniotyrine analize, kruopščiu tekstologiniu parengimu, niekur kitur Metrikos knygos nėra papildomos tokiais plačiais įvadiniais komentarais. Tuo tarpu pratęsdama prof. Lazutkos ir prof. Edvardo Gudavičiaus pradėtą Pirmojo Lietuvos Statuto leidybinį projektą (jiems talkino rengiant akademinį šio Statuto leidimą), I. Valikonytė jį vainikavo visuomenei itin reikšmingu komentuotu Statuto vertimu į lietuvių kalbą (Vilnius, 2001 m.). Nors tai buvo kolektyvinis šių trijų autorių darbas, būtent Profesorės angažuotumas leido šį darbą užbaigti – jos indėlis galutinėje redakcijoje buvo išties ženklus. Po kelerių metų pasirodė ir to paties autorių kolektyvo Statuto vertimas su komentarais į dabartinę rusų kalbą (Vilnius, 2004), pristatantis šių tyrimų rezultatus platesnei užsienio auditorijai. Be šių fundamentinių darbų, I. Valikonytė parašė daugybę straipsnių-studijų, kuriose išsamiai nagrinėjo įvairius XV ir XVI a. LDK socialinio ir teisinio gyvenimo aspektus. Tiriamąjį darbą lydėjo organizacinė ir visuomeninė veikla – tarptautinių konferencijų, skirtų istorinių šaltinių tyrimams ir leidybai, organizavimas (pvz., straipsnių rinkinys „Pirmasis Lietuvos Statutas ir epocha“, Vilnius, 2005), dalyvavimas „Lietuvos istorijos metraščio“ (1982–1991), „Lietuvos Metrikos naujienų“ (nuo 1996), „Istorijos šaltinių tyrimų“ (nuo 2008) redkolegijose, Lietuvos istorijos instituto mokslinėje taryboje, Vilniaus universiteto Mokslo komitete. Šia prasme Irena Valikonytė neabejotinai yra tarp svarbiausių asmenų, kuriančių šaltiniotyros ir medievistinių studijų tradiciją Lietuvoje.

Universiteto aplinkoje ne mažiau svarbus yra jos dėstytojos ir katedros vedėjos darbas. Jos pagrindiniai dėstomi kursai – Lietuvos istoriografija ir Lietuvos Metrika kaip istorijos šaltinis – ne tik atskleidžia dviejų bet kurio istorijos mokslo darbo prielaidų pažinimą, bet rodo itin pagarbų santykį su mus pasiekusiu senųjų laikų rašytiniu palikimu – šaltiniais, o taip pat mūsų darbo pirmtakais – ankstesnių kartų istorikais (jiems, beje, yra paskyrusi ne vieną straipsnį). Profesorė – kūrybinga ir kantri pedagogė, galinti ilgas valandas aiškinti tiriamojo darbo principus visiems, pasirengusiems klausyti. Todėl ji nuolat vadovauja baigiamiesiems rašto darbams, yra buvusi ir tebėra ne vienos disertacijos vadovė. Jos iniciatyva Lietuvos Statutų ir Lietuvos Metrikos grupėje parengta mokymo priemonė „Lietuvos Metrikos studijos“ (Vilnius, 1998) rodo siekį suderinti mokslinį tiriamąjį darbą su pedagogine veikla, geriau atskleisti mokslinio tyrimo specifiką medievistikos studijas besirenkantiems studentams. Irenos Valikonytės profesionalumas, kolegiškumas bei draugiškumas pelnė nuoširdžią kolegų ir mokinių pagarbą ir meilę.

Rimvydas Petrauskas

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos Sutinku